Krawczuk wyjaśnił, dlaczego Stany powinny dołączyć do w formatu normandzkiego

Krawczuk wyjaśnił, dlaczego Stany powinny dołączyć do w formatu normandzkiego

wideo
Ukrinform
Szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej, pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, oświadczył, że popiera ideę rozszerzenia „formatu normandzkiego” o Stany Zjednoczone.

W rozmowie z Radiem Swoboda Krawczuk powiedział, że obecność takiego uczestnika, jakim są Stany Zjednoczone, „wzmocni kręgosłup” rozmów - podaje Ukrinform.

„Nie chcę urazić Europy, ale Rosja nie słucha Europy. Kupiła już wielu, w tym byłych kanclerzy ... Rosja kupuje Europę. I myślę, że obecność Stanów Zjednoczonych w tym (normandzkim - red.) formacie wzmocni kręgosłup tej formuły, a Rosja poczuje, że tam znajduje się jeden z najsilniejszych, najpotężniejszych krajów świata i że trzeba go wziąć pod uwagę” - powiedział Krawczuk.

Zwrócił też uwagę, że rozszerzenie procesu negocjacyjnego wymaga zgody wszystkich jego uczestników, ale zdaniem Krawczuka Rosja nie ma powodu, aby odmawiać Stanom Zjednoczonym udziału w negocjacjach.

„Potrzebuję argumentu. Jakie są roszczenia do Stanów Zjednoczonych ? Rosja może być, a Stany Zjednoczone nie? Najważniejsze jest, aby umieścić tę kwestię w porządku obrad i rozpocząć dyskusję. Jestem za obecnością Stanów Zjednoczonych” - powiedział Krawczuk.

Przypomniał, że na samym początku przedstawiciel USA brał udział w negocjacjach w sprawie pokojowego uregulowania sytuacji w Donbasie.

„Pierwsze spotkanie odbyło się nie w Mińsku, ale w Szwajcarii. Był format genewski. Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki był obecny w formacie genewskim. Ale wtedy Putinowi udało się „okręcić wokół palca” Poroszenkę i innych, a oni udowadniali tym samym Stanom Zjednoczonym, że możemy to zrobić bez Was. To był wielki błąd. A jeśli zaczęło się przy udziale Stanów Zjednoczonych, można to kontynuować ”- powiedział Krawczuk.

Przypominajmy, szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Leonid Krawczuk podkreślił, że Ukraina nadal jest zwolennikiem konieczności dalszej realizacji porozumień przyjętych w formacie normandzkim i na platformie mińskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-