Zełenski - Jednoczymy świat na bazie Platformy Krymskiej, by zwrócić Ukrainie ukraińskie

Zełenski - Jednoczymy świat na bazie Platformy Krymskiej, by zwrócić Ukrainie ukraińskie

Ukrinform
Ukraina przygotowała strategię deokupacji i reintegracji okupowanego przez Rosję Krymu i jednoczy świat na bazie Platformy Krymskiej, by zwrócić Ukrainie półwysep – napisał Prezydent Wołodymyr Zełenski na Twitterze w związku z rocznicą tzw. „referendum” na Krymie, donosi Ukrinform.

„Siedem lat temu Rosja przeprowadziła na Krymie fałszywe referendum. Po raz pierwszy od nielegalnej aneksji Ukraina przygotowała strategię deokupacji i reintegracji półwyspu. Jednoczymy świat na bazie Platformy Krymskiej, by zwrócić Ukrainie ukraińskie” - powiedział.

16 marca 2014 r. na okupowanym przez Rosję Krymie i w Sewastopolu odbyło się tak zwane „referendum” w sprawie statusu Krymu, wbrew ustawodawstwu ukraińskiemu i Autonomicznej Republiki Krym. Według oficjalnych danych państwa agresora, 96,77% mieszkańców Krymu rzekomo popierało przystąpienie półwyspu do Rosji, w Sewastopolu 95,6% obywateli „głosowało” za przystąpieniem do Rosji.

„Referendum” zorganizowano przez prorosyjskie władze krymskie pod naciskiem rosyjskiej milicji wojskowej i paramilitarnej oraz przy wsparciu rosyjskich mediów propagandowych – było ono kolejnym krokiem w realizacji przez Kreml planu zajęcia Ukrainy. Lider Tatarów krymskich Refat Czubarow wezwał do bojkotu „referendum”, podkreślając, że decyzja o jego przeprowadzeniu została podjęta bezprawnie. Wyniki niekonstytucyjnego referendum zostały rażąco sfałszowane, a dwa dni później, 18 marca 2014 r. Kreml podpisał tzw. „Porozumienie o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej”. Większość państw członkowskich ONZ i innych organizacji międzynarodowych uznało sfałszowane „referendum” krymskie zorganizowane przez okupantów za nielegalne.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-