Zwlekanie ze szczepieniem pozwala COVID-19 na szybszą mutację - szef WHO

Zwlekanie ze szczepieniem pozwala COVID-19 na szybszą mutację - szef WHO

Ukrinform
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, wyjaśnił niebezpieczeństwa związane z opóźnieniem szczepienia przeciwko koronawirusowi dla wszystkich ludzi na planecie, w tym dla populacji niepriorytetowych.

Jak donosi Ukrinform, powiedział to na Ogólnoukraińskim Forum „Ukraina 30. Koronawirus: wyzwania i odpowiedzi”.

„Im dłużej będziemy szczepić ludzi z grupy najwyższego ryzyka, tym bardziej pozwolimy wirusowi na mutację i uniknięcie szczepionki. Innymi słowy, jeśli nie powstrzymamy wirusa na całym świecie, nie wrócimy do pierwotnego stanu ”- powiedział Ghebreyesus.

Zauważył również, że chociaż liczba szczepionek na świecie przekracza dziś liczbę zakażonych osób, świat stanął przed problemem nierównomiernej dystrybucji szczepionek na koronawirusa.

Według szefa WHO „ponad trzy czwarte szczepionek zostało przekazanych do 10 państw, co stanowi 60% światowego PKB”.

W związku z tym prawie dwie trzecie ludzi w krajach o populacji 2,5 miliarda nie ma jeszcze ani jednej szczepionki i jest poważnie zagrożonych przeniesieniem zakażenia.

„Rozumiemy, że wszystkie rządy próbują chronić swoich obywateli, ale większość krajów, które już zaszczepiły pracowników służby zdrowia i osoby starsze, może najlepiej chronić świat, dzieląc się szczepionkami z innymi krajami, aby mogły zrobić to samo” - powiedział Ghebreyesus.

Jak podał Ukrinform, szef WHO również na forum „Ukraina 30. Koronawirus: wyzwania i odpowiedzi” zwrócił uwagę na sukces Ukrainy w szybkiej reakcji na pandemię i zapewnił o dalszym wsparciu Ukraińców w walce z nią.

Przypomnijmy, w Kijowie w dniach 8-10 lutego odbywa się Ogólnoukraińskie Forum „Ukraina 30. Koronawirus: Wyzwania i odpowiedzi”, które omówi plany rządu na 2021 r. dotyczące przezwyciężenia pandemii i również działania mające na celu przywrócenie gospodarki, pomoc grupom wrażliwym, adaptację edukacji, współpracę z międzynarodowymi organizacjami finansowymi.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-