Ukraina pracuje nad zorganizowaniem spotkania Zełenskiego i Bidena - Jelczenko

Ukraina pracuje nad zorganizowaniem spotkania Zełenskiego i Bidena - Jelczenko

wideo
Ukrinform
Strona ukraińska pracuje nad realizacją zaproszenia Joe Bidena do odwiedzenia Kijowa, a także ewentualnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych - powiedział ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Wołodymyr Jelczenko, donosi korespondent Ukrinform.

„Będzie to jedna z pierwszych kwestii, na temat których rozpoczniemy dialog z nową administracją” - powiedział dyplomata zapytany o ewentualną wizytę prezydenta USA Bidena na Ukrainie.

Jelczenko zaznaczył, że prezydenci powinni najpierw nawiązać kontakt telefoniczny. „Pracujemy nad tym teraz, myślę, że to zdarzy się niedługo” - powiedział.

Zdaniem ambasadora ważne jest nawiązywanie osobistych więzi w kontaktach dyplomatycznych i rozwijanie dalszych stosunków dwustronnych. „Jest oczywiste, że wizyta jest najlepszą okazją do tego, a nie należy zapominać o możliwości przyjazdu prezydenta Zełenskiego (do USA - red.)” - powiedział dyplomata.

W tym względzie zaznaczył, że nowa administracja USA, biorąc pod uwagę świadomość kwestii ukraińskiej u wielu polityków, w tym samego Bidena, skupi się na konkretnych kwestiach. „To przede wszystkim walka z korupcją, bo czas przejść od słów do czynów. A druga to reforma wymiaru sprawiedliwości” - wyjaśnił Jelczenko.

Zapewnił jednocześnie, że pomimo pandemii kontakty między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi są kontynuowane.

„W tym roku my i inne kraje nauczyliśmy się pracować zdalnie. Dla przykładu, w najbliższych dniach w wirtualnym trybie odbędzie się spotkanie wspólnej ukraińsko-amerykańskiej grupy ds. rozbrojenia i bezpieczeństwa”- powiedział Jelczenko.

Mówił także o przygotowaniach do posiedzeń wspólnej grupy strategicznej i grupy ds. polityki zagranicznej. Dyplomata zaznaczył, że gdy nowa administracja USA powoła urzędników, także na kierunku ukraińskim, rozpoczną się bardziej merytoryczne prace.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-