Daniłow nie wyklucza przeklasyfikowania przypadku katastrofy samolotu UIA na atak terrorystyczny

Daniłow nie wyklucza przeklasyfikowania przypadku katastrofy samolotu UIA na atak terrorystyczny

Ukrinform
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow nie wyklucza przeklasyfikowania postępowania karnego w sprawie katastrofy samolotu UIA na artykuł o akcie terrorystycznym.

Daniłow stwierdził to w komentarzu do dziennikarzy, donosi korespondent Ukrinform.

W szczególności, mówiąc o rodziny ofiar, powiedział, że istnieje osobna sytuacja, poza sytuacją z rodzinami naszych 11 zmarłych obywateli, „związana z tym, kto popełnił ten akt terrorystyczny i dlaczego to wszystko się wydarzyło”.

Zapytano Daniłowa, czy dobrze go zrozumiano, że Ukraina zakwalifikowała ten incydent jako akt terroryzmu.

„Mówię wam bardzo dokładnie, że dzisiaj prowadzone jest śledztwo, jest paragraf, w którym dzieją się pewne sprawy proceduralne. Ale jest zrozumienie, że w każdej chwili można go przekwalifikować”- powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, odpowiadając na pytania.

Przypomnijmy, 8 stycznia po opuszczeniu lotniska w Teheranie rozbił się samolot Ukraine International Airlines. Na pokładzie było 176 osób, z których wszystkie zginęły. Wśród nich było 11 obywateli Ukrainy - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Pasażerowie samolotu byli także obywatelami Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

11 stycznia władze irańskie, po kilku dniach sprzeciwu, przyznały, że ukraiński samolot został omyłkowo zestrzelony przez system rakiet przeciwlotniczych.

W dniu 8 stycznia 2020 roku Biuro Prokuratora Generalnego wszczęło postępowanie przygotowawcze w sprawie katastrofy samolotu Ukraine International Airlines na podstawie art. 276 części 3 Kodeksu karnego (naruszenie przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wykonywania przewozów lotniczych, skutkujące śmiercią).

11 stycznia prokuratura zmieniła klasyfikację sprawy i prowadzi dochodzenie w tej sprawie karnej w kwestii popełnienia morderstwa z premedytacją, zniszczenia mienia innej osoby i naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu lotniczego (art. 115 ust. 1, art. 115 część 2, art. 194 część 2, art. 276 część 3) KKU).

29 grudnia 2020 r. prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył załodze samolotu PS752 tytuł Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy.

5 stycznia 2021 roku minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że Ukraina otrzymała od Iranu projekt raportu technicznego dotyczącego okoliczności katastrofy Boeinga 737 Ukraine International Airlines pod Teheranem z dnia 8 stycznia 2020 roku.

Według irańskiej państwowej agencji informacyjnej IRNA, Teheran zapłaci 150 000 dolarów rodzinom każdej ze 176 ofiar.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-