Ukraina jest gotowa do nowego etapu wycofania wojsk i rozminowywania – Zełenski

Ukraina jest gotowa do nowego etapu wycofania wojsk i rozminowywania – Zełenski

Ukrinform
Ukraina jest gotowa na nowy etap wycofania wojsk i rozminowywania nowych terenów, a także na kolejną turę wzajemnego uwalniania zatrzymanych – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski z okazji rocznicy szczytu „Czwórki Normandzkiej” w Paryżu - podała służba prasowa Biuro Prezydenta, donosi Ukrinform.

Prezydent podkreślił, że najbardziej wymierne efekty w pogłębianiu pokoju w Donbasie można osiągnąć poprzez bezpośrednie rozmowy między przywódcami państw członkowskich o formacie normandzkim.

„Droga do pokoju jest zawsze ciernista. Ale to jest droga, którą muszą obrać obie strony. Aktywność Ukrainy w procesie negocjacji pokazała całemu światu, a co najważniejsze mieszkańcom Donbasu, że interesuje nas pokój, a Rosja blokuje realizację porozumień” - powiedział Zełenski.

Prezydent stwierdził także, że Ukraina jest gotowa do nowego etapu wycofania wojsk i rozminowywania nowych terenów, a także do kolejnego etapu wzajemnego uwalniania zatrzymanych. Zaznaczył jednak, że mimo trudności po raz pierwszy w czasie wojny udało się ustanowić realne zawieszenie broni, które w zasadzie trwa od 27 lipca 2020 roku. Dzięki temu uratowano dziesiątki istnień ukraińskich wojskowych i cywilów.

Ponadto władze ukraińskie uprościły przyjmowanie na uniwersytety kandydatów z terytoriów czasowo okupowanych i zbudowały nowe, nowoczesne punkty kontrolne z administracyjnymi centrami usługowymi na linii demarkacyjnej. Zdaniem głowy państwa Ukraina przez to pokazuje cywilom Donbasu po obu stronach linii demarkacyjnej, że można osiągnąć pokój.

„Ukraina jest w stanie wygrać walkę o emocje mieszkańców tymczasowo okupowanego terytorium. Robimy bardzo konkretne rzeczy, które jasno pokazują wszystkim mieszkańcom ORDLO, którzy przekraczają linię demarkacyjną, że Ukraina jest o wiele lepsza niż nierozpoznane, dysfunkcyjne, samozwańcze struktury” - powiedział Zełenski.

Prezydent powiedział, że partnerzy w formacie normandzkim dostrzegają postępy Ukrainy na drodze do pokoju.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-