Ukraina musi jak najszybciej otrzymać Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO – eksperci

Ukraina musi jak najszybciej otrzymać Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO – eksperci

Ukrinform
Uczestnicy Lwowskiego Forum Bezpieczeństwa wezwali przywódców NATO, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i państw czarnomorskich do jak najszybszego nadania Ukrainie i Gruzji jasnego planu członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Jak donosi Ukrinform jest to napisane w rezolucji Lwowskiego Forum Bezpieczeństwa.

„Międzynarodowa społeczność ekspercka Lwowskiego Forum Bezpieczeństwa wzywa przywódców Morza Czarnego, NATO, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych do jak najszybszego przedstawienia Ukrainie i Gruzji jasnego i realistycznego planu działania na rzecz członkostwa w NATO, odpowiednio do decyzji szczytu w Bukareszcie w 2008 roku” - napisano w dokumencie.

Uczestnicy forum zaapelowali także o zwiększenie obecności wojskowej NATO i Stanów Zjednoczonych w krajach sojuszniczych i partnerskich regionu, prowadzenie stałej rotacji amerykańskich, niemieckich i innych sojuszniczych okrętów wojennych w ukraińskich portach na Morzu Czarnym i Azowskim.

W dokumencie wezwano również do prowadzenia dochodzeń w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na całym świecie w sądach międzynarodowych w celu zapewnienia sprawiedliwości i kary za agresję; za zakazanie wejścia jakiegokolwiek statku opuszczającego porty Morza Czarnego na terytoriach okupowanych przez Federację Rosyjską do wszystkich portów europejskich i zachodnich na świecie.

W dokumencie stwierdzono, że w skutek działań Rosji, jej nieskrywanych ambicji zdobycia Morza Czarnego i Azowskiego, kolonizacji regionu metodami militarnymi i pozamilitarnymi oraz pełnej kontroli handlu międzynarodowego w regionie - Morze Czarne stało się regionem narastającego zagrożenia.

Według ekspertów okupacja Krymu, wzrost potencjału morskiego i powietrznego Rosji, a także szeroko zakrojone operacje przemieszczania sił na Morzu Czarnym pozwoliły Rosji na przejęcie pełnej kontroli nad jej północno-wschodnią częścią i uczynienie z niej platformy startowej dla rosyjskich operacji wojskowych w Syrii i Libii i na całym świecie.

Przypomnijmy, Lwowskie Forum Bezpieczeństwa po raz czwarty odbyło się przy wsparciu Black Sea Trust z German Marshall Fund, Pionu Dyplomacji Publicznej NATO i Fundacji Hansa Seidela.

Niedawno minister obrony Andrij Taran oświadczył, że Ukraina spodziewa się otrzymać Plan działań na rzecz członkostwa w NATO w 2021 roku i jest gotowa do zwiększenia wkładu w operacje NATO i wysłania dodatkowych pracowników do pracy w Sojuszu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-