Ukraina w TGK chce zobaczyć „rosyjski plan” rozstrzygnięcia sytuacji w Donbasie

Ukraina w TGK chce zobaczyć „rosyjski plan” rozstrzygnięcia sytuacji w Donbasie

Ukrinform
Ukraina zażądała od Rosji przedstawienia planu rozwiązania sytuacji w Donbasie.

Jak donosi Ukrinform, powiedział to w „Radio Swoboda” Serhij Harmasz, przedstawiciel niektórych okręgów obwodów donieckiego i ługańskiego na rozmowach TGK.

Harmasz zaznaczył również, że podczas rozmów ukraińska delegacja po raz pierwszy zajęła pryncypialne stanowisko.

„Dzisiejsze spotkanie było bardzo trudne. Ukraina po raz pierwszy zajmuje tak pryncypialne stanowisko. Bezpośrednio zażądaliśmy, aby Rosja, jako członek Trójstronnej Grupy Kontaktowej i strona konfliktu, dostarczyła swój dokument bez odwoływania się do ORDLO, które nie jest członkami Trójstronnej Grupy Kontaktowej ”- powiedział Harmasz.

Według niego, przedstawiciel Rosji Borys Gryzłow nie udzielił odpowiedzi na to pytanie. Ponadto negocjujące strony zarzucały sobie nawzajem zamiar wystąpienia z Trójstronnej Grupy Kontaktowej i Porozumień mińskich.

Jednocześnie rosyjska agencja TASS cytuje szefa rosyjskiej delegacji w TGK Borysa Gryzłowa: „Donbas zaproponował wspólny plan działania, czyli mapę drogową rozwiązania konfliktu, zgodną z Umową mińską, którą mogą poprzeć Rada Najwyższa i Prezydent Ukrainy. Ukraina została również zaproszona do przedstawienia swojej wersji optymalnej mapy drogowej ... Delegacja ukraińska przedstawiła Grupie Kontaktowej całkowicie nieadekwatny, wewnętrznie sprzeczny projekt, zawierający bezpośrednie naruszenie Porozumień mińskich. Dziś Rosja poparła plan niektórych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego jako jedyny z dokumentów przekazanych Grupie Kontaktowej”.

24 listopada ukraińska delegacja do Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu poinformowała, że przedstawiciel Rosji na posiedzeniu podgrupy politycznej wyraził poparcie Moskwy dla planu działań na rzecz rozstrzygnięcia sprawy w Donbasie, zaproponowanego przez przedstawicieli tymczasowo okupowanych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego.

Delegacja ukraińska zwróciła się do strony rosyjskiej o pisemne potwierdzenie tego oświadczenia przed kolejnym posiedzeniem TGK.

5 listopada szef ukraińskiej delegacji do TGK, były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, powiedział, że Ukraina przygotowała „Wspólny plan działania” dla Trójstronnej Grupy Kontaktowej, który w przypadku całkowitego zakończenia konfliktu i zdemilitaryzowania ORDLO zakłada, że wybory samorządowe odbędą się tam 31 marca 2021 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-