Ukraina w TGK - do końca roku powinno odbyć się spotkanie liderów „Czwórki Normandzkiej”

Ukraina w TGK - do końca roku powinno odbyć się spotkanie liderów „Czwórki Normandzkiej”

Ukrinform
Strona ukraińska inicjuje w przyszłym tygodniu nadzwyczajne posiedzenie TGK i deklaruje potrzebę zorganizowania do końca roku spotkania „Czwórki Normandzkiej” na najwyższym szczeblu – napisano w komunikacie delegacji ukraińskiej o uczestnictwie w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, zamieszczonym w Telegram, donosi Ukrinform.

„W przyszłym tygodniu, strona ukraińska inicjuje nadzwyczajne posiedzenie TGK, które dotyczy następujących zagadnień: zwolnienie zatrzymanych, odblokowanie przez rosyjską stronę punktów kontrolnych, finalizacja umowy o rozminowywaniu dziewiętnastu miejsc, finalizacji umowy o czterech nowych miejscach wycofania, swobodny i niezakłócony dostęp SMM OBWE do całego terytorium Ukrainy, a międzynarodowych organizacji humanitarnych do zatrzymanych”- czytamy w oświadczeniu.

Szef ukraińskiej delegacji Leonid Krawczuk podkreślił, że podstawą pokojowego rozwiązania jest porozumienie wysokiego szczebla w formacie normandzkim.

Delegacja ukraińska potwierdziła swoje stanowisko, że podstawą rozstrzygnięcia jest cały zestaw porozumień osiągniętych w ramach formatu normandzkiego, a także Porozumienia mińskie jako takie, i potwierdza swoją gotowość do kontynuowania konsekwentnych prac nad ich wdrożeniem.

Krawczuk domaga się od strony rosyjskiej, jako członka TGK, wzięcia na siebie politycznej odpowiedzialności i formalnego określenia swojego stanowiska w sprawie konieczności realizacji porozumień osiągniętych na najwyższym szczeblu w Paryżu w 2019 roku.

Delegacja ukraińska proponuje zorganizowanie do końca tego roku nowego szczytu w formacie normandzkim, na którym by podsumowano efekty realizacji porozumień osiągniętych po szczycie paryskim w grudniu 2019 r. i omówiono plany ich dalszej realizacji.

Główną wskazówką do dalszych prac jest skonsolidowane stanowisko przywódców państw normandzkich, którzy podczas swoich spotkań przyjęli szereg dokumentów dotyczących uregulowania rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego. Delegacja ukraińska wierzy, że to stanowisko nadal będzie podstawą skutecznej wspólnej pracy w ramach TGK.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-