Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprotestowało przeciwko uproszczonemu nadawaniu obywatelstwa mieszkańcom ORDLO

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprotestowało przeciwko uproszczonemu nadawaniu obywatelstwa mieszkańcom ORDLO

Ukrinform
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zdecydowanie sprzeciwia się dekretowi Prezydenta Federacji Rosyjskiej, mającego na celu zalegalizowanie bezprawnego wydawania dokumentów i tablic rejestracyjnych pojazdów w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie, a także nadanie obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom ORDLO w uproszczony sposób.

Odpowiednie oświadczenie zamieściło Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej, podaje Ukrinform.

„W związku z publikacją tego dekretu MSZ ostro protestuje przeciwko działaniom strony rosyjskiej przesyłając jej notę i wzywa partnerów międzynarodowych, zwłaszcza w formacie normandzkim, do potępienia działań Rosji i zastosowania niezbędnych środków nacisku, w tym sankcji. Sprawa jak najszybciej będzie poruszona przez Ukrainę na platformach międzynarodowych, w szczególności w ONZ, OBWE i RE”- poinformowało MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że uważa te kroki strony rosyjskiej za kolejny element agresji na Ukrainę, skierowany przeciwko jej suwerenności i integralności terytorialnej, że są one wyraźnym przejawem zamiaru kontynuowania wojny przeciwko Ukrainie przez Kreml nie tylko militarnie, ale także środkami prawnymi.

„Bezprawna decyzja Kremla otwarcie zaprzecza zobowiązaniom Rosji wynikającym z Porozumień mińskich, ignoruje wysiłki formatu normandzkiego i Trójstronnej Grupy Kontaktowej w celu utrzymania zawieszenia broni i pokojowego rozwiązania konfliktu w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie” - napisali ukraińscy dyplomaci.

Powtórzono po raz kolejny, że dekrety Kremla o „uznawaniu dokumentów i znaków rejestracyjnych” oraz „uproszczonej procedurze” nadawania obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom ORDLO nie będą uznawane przez stronę ukraińską. Jednocześnie strona ukraińska jest przekonana, że partnerzy międzynarodowi również nie uznają tych rosyjskich dokumentów i transakcji na nich opartych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy żąda od strony rosyjskiej natychmiastowego anulowania wszelkich agresywnych decyzji wobec Ukrainy i wyeliminowania ich negatywnych skutków.

Przypomnijmy, szef ukraińskiej delegacji do TGK Leonid Krawczuk powiedział, że Ukraina przygotowała „wspólny plan działania” dla Trójstronnej Grupy Kontaktowej. Jednym z jego pięciu głównych punktów jest uchylenie przez władze rosyjskie szeregu decyzji i dokumentów, które bezpośrednio ingerują w życie ORDLO, np. Uproszczona procedura nadawania obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom tych terytoriów.

W kwietniu 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym mieszkańcy ORDLO, a także obywatele Ukrainy mieszkający na Krymie mogą ubiegać się o uproszczoną procedurę uzyskania rosyjskiego paszportu.

6 listopada 2020 roku Putin wniósł zmiany do tego dekretu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-