Kancelaria Prezydenta RP - W Kijowie Duda i Zełenski przyjmą ważną strategię działania

Kancelaria Prezydenta RP - W Kijowie Duda i Zełenski przyjmą ważną strategię działania

Ukrinform
Prezydenci Ukrainy i Polski Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda podpiszą w poniedziałek w Kijowie ważną deklarację dotyczącą strategii działania w różnych obszarach, w tym w zakresie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej - powiedział podczas konferencji prasowej w Kijowie szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski - donosi Ukrinform powołując się na PAP.

„Panowie prezydenci przyjmą bardzo ważną deklarację polityczną, która podsumowuje i jest przeglądem wszystkich najważniejszych wątków w relacjach dwustronnych, zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji gospodarczej, a także mniejszości narodowych w obu krajach, a także kwestii historycznych” - powiedział Szczerski.

Według niego to „niezwykle ważny dokument, który kompleksowo, na najbliższe lata opisuje strategię i wspólne cele naszej wspólnej polityki polsko-ukraińskiej, relacji polsko-ukraińskich w różnych obszarach”.

Szczerski przypomniał także, że w poniedziałek w Kijowie zostanie podpisane porozumienie w sprawie dostępu PGNiG do prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego Ukrainy.

W poniedziałek Andrzej Duda złoży symboliczny koszyk z kłosami pszenicy przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933, a także zapali znicz przed Krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Później spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem i premierem Denysem Szmyhalem. Rozmowy dotyczyć będą stosunków dwustronnych, aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, a także kwestii bezpieczeństwa w regionie, w tym sytuacji na wschodzie Ukrainy i Białorusi. Rozmowy będą dotyczyły również kwestii historycznych. W Kijowie spotkają się również szefowie Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy Jarosław Szarek i Anton Drobowycz.

W stolicy Ukrainy Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu na terenie Ambasady RP pomnika legendy Solidarności, etnicznej Ukrainki Anny Walentynowicz.

Przypomnijmy, w niedzielę wieczorem Prezydent RP rozpoczął swój pobyt na Ukrainie wizytą w polskiej części „Państwowego rezerwatu historyczno-memorialnego Groby Bykowni”. Tam uczcił pamięć polskich oficerów w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, przywołał polsko-ukraińskie braterstwo broni w 1920 roku podczas bitwy warszawskiej z bolszewikami oraz przypomniał o agresji rosyjskiej, podkreślając konieczność przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Trzeciego dnia wizyty, we wtorek 13 października, Andrzej Duda odwiedzi Odessę, gdzie zostanie podpisane porozumienie o współpracy między portami w Odessie i Gdańsku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-