Bankowa o wypowiedziach Fokina - Nie należy mylić urzędowe z osobistym

Bankowa o wypowiedziach Fokina - Nie należy mylić urzędowe z osobistym

Ukrinform
Biuro Prezydenta Ukrainy uznało za niedopuszczalne wypowiedzi pierwszego zastępcy szefa delegacji ukraińskiej do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Witolda Fokina dotyczące wojny w Donbasie.

Jest to zapisane w komunikacie BP – donosi Ukrinform.

„Jestem niemile zaskoczony osobistymi ocenami i komentarzami pierwszego zastępcy szefa delegacji ukraińskiej do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Witolda Fokina w Radzie Najwyższej na posiedzeniu Komisji ds. Organizacji Władzy Państwowej, Samorządu Terytorialnego, Rozwoju Regionalnego i Urbanistyki. Jeśli istnieje różnica zdań, a twoja własna wizja, jakakolwiek by nie była, różni się od państwowej, powinieneś wybrać państwową, dopóki przedstawiasz Państwo"- podkreślił w Biurze Prezydenta.

Ponadto, jak dodali autorzy oświadczenia, oficjalne stanowisko Ukrainy całkowicie pokrywa się z obiektywną rzeczywistością i prawdą polityczną. „To właśnie wraz z inwazją rosyjską rozpoczęła się czasowa okupacja Autonomicznej Republiki Krym, miasta Sewastopol i niektórych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie. To właśnie to państwo w pełni kontroluje czasowo okupowane terytoria Ukrainy i ma decydujący wpływ na wszystko tam”.

Jak napisało BP praca delegacji ukraińskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej zawsze opierała się na pełnym zrozumieniu interesów narodowych Ukrainy i absolutnej prawdzie o wojnie i o tym, kto w niej uczestniczy. „Osobiste opinie każdego z przedstawicieli Ukrainy nie tylko nigdy nie ingerowały w negocjacje, ale także nie były sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem państwa, naszymi podstawowymi imperatywami i zadaniami, jakie postawił delegacji prezydent Wołodymyr Zełenski” - czytamy w oświadczeniu.

Biuro Prezydenta podkreśliło, że wypowiedzi Fokina, które zdecydowanie nie zgadzają się z oficjalnym stanowiskiem państwa, zostały już odpowiednio ocenione przede wszystkim przez społeczeństwo, które za swoje ideały zapłaciło wysoką cenę i nie można tego ignorować.

Ponadto celem państwa i jego przedstawicieli jest osiągnięcie trwałego pokoju tylko na warunkach ukraińskich, a są to: bezwzględne i długotrwałe zawieszenie broni w Donbasie, uwolnienie wszystkich zatrzymanych, wycofanie wszystkich nielegalnych ugrupowań zbrojnych i sprzętu wojskowego z Ukrainy, całkowita „deokupacja” i przywrócenie kontroli nad granicą Ukrainy z Rosją - poinformowało BP, dodając, że właśnie nad tym pracuje ukraińska delegacja w Trójstronnej Grupie Kontaktowej.

29 września Witold Fokin oświadczył na posiedzeniu komitetu Rady Najwyższej ds. budownictwa państwowego i samorządu lokalnego, że nie widzi dowodów wojny Rosji z Ukrainą.

Przypomnijmy, Fokin, zastępca Leonida Krawczuka w TCG, powiedział w wywiadzie, że jego zdaniem wojna w Donbasie dobiegnie końca, a życie ukraińskich żołnierzy zostanie zachowane, jeśli zostanie wprowadzony szczególny status całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Fokin nazwał Rosję „kontrahentem” i powtórzył potrzebę ogłoszenia amnestii generalnej w Donbasie.

Komisja Rady Najwyższej podjęła decyzję o przyjęciu uchwały wzywającej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do zawieszenia pobytu Fokina w delegacji ukraińskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-