Agresja Rosji dowiodła, że ludzkość nie wyciągnęła wniosków z II wojny światowej - Zełenski w ONZ

Agresja Rosji dowiodła, że ludzkość nie wyciągnęła wniosków z II wojny światowej - Zełenski w ONZ

wideo
Ukrinform
Zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę pokazuje, że ludzkość nie wyciągnęła tragicznej lekcji z II wojny światowej, a niektóre kraje nadal starają się tworzyć strefy wpływów na świecie – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia wideo do uczestników 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - podał korespondent Ukrinform.

„75 lat temu powstanie ONZ stało się symbolem, że ludzkość powinna wyciągnąć tragiczną lekcję z II wojny światowej. Jednak okupacja Krymu i rosyjska agresja militarna w Donbasie dowodzą, że tej lekcji nie oswojono” - powiedział prezydent Ukrainy.

Podkreślił, że to nie jest tylko wojna na Ukrainie: „To jest wojna w Europie”.

Według Zełenskiego „to nie tylko wkroczenie w suwerenność niepodległego państwa, to próba powrotu do podziału stref wpływów na świecie”. W tym kontekście Prezydent Ukrainy wezwał wszystkie kraje do zjednoczenia wysiłków na rzecz osiągnięcia podstawowych wartości pokoju i dobrobytu na świecie.

„W ciągu ostatnich 75 lat ludzkość wspięła się na najwyższe szczyty, pogrążyła się w najgłębszych głębinach, podbiła kosmos, a nawet z pomocą nowych technologii była w stanie zdalnie odbywać spotkania w ONZ. Czy więc naprawdę nie jesteśmy w stanie powstrzymać agresji i wojny?” - zauważył Prezydent.

Podkreślił, że świat nie potrzebuje już krwawych lekcji, aby przemyśleć swoje istnienie na tej planecie.

„W tym roku pandemia koronawirusa była szokiem dla wszystkich krajów. Musimy użyć tego znaku ostrzegawczego, aby powstrzymać kontrowersje i połączyć siły, aby osiągnąć naprawdę radykalne rezultaty” - powiedział Zełenski.

Wezwał także inne kraje do powrotu do pełnej realizacji celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

"Zacznijmy teraz. Planeta B nie istnieje, mieszkamy tu i tylko raz" - powiedział Prezydent Ukrainy.

Przypomnijmy, w poniedziałek w Nowym Jorku rozpoczęły się spotkania na wysokim szczeblu - jedno z głównych wydarzeń początku nowego Zgromadzenia Ogólnego. Zazwyczaj z tej okazji szefowie państw i rządów z całego świata przychodzą do siedziby ONZ, aby zabrać głos, przemawiając z mównicy i odbywając spotkania wielostronne i bilateralne. Jednak w tym roku ze względu na zagrożenie pandemią koronawirusa segment ten odbywa się w formacie wirtualnym. Większość światowych przywódców nagrała apele wideo, które będą transmitowane podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-