Krawczuk przedstawił dwie inicjatywy w sprawie Donbasu do omówienia w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej

Krawczuk przedstawił dwie inicjatywy w sprawie Donbasu do omówienia w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej

Ukrinform
Podczas rozmów w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Leonid Krawczuk zamierza poruszyć kwestię powołania funduszu na odbudowę Donbasu, a także wprowadzenia wolnej strefy ekonomicznej.

Pierwszy Prezydent Ukrainy poinformował o tym na antenie stacji telewizyjnej „Ukraina 24” - donosi Ukrinform.

„Pierwszy krok - ofensywny. Zacznijmy od Memorandum budapeszteńskiego. Ukraina oddała wtedy broń nuklearną, 175 pocisków. Każdy pocisk miał pięć głowic, w sumie ponad 1000. Każda kopalnia kosztowała miliard dolarów, tych dolarów jest teraz około 300 miliardów. I ten krok Ukrainy miał ogromne znaczenie dla redukcji arsenałów jądrowych i kosztu arsenałów nuklearnych tych państw nuklearnych, które istnieją dzisiaj - przypomniał Krawczuk.

Według niego, na tej podstawie Ukraina ma prawo poruszyć kwestię stworzenia specjalnego funduszu na odbudowę Donbasu.

Inna inicjatywa Krawczuka dotyczy utworzenia wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie.

„Kiedy byłem prezydentem, stworzyliśmy wolną strefę ekonomiczną, która obejmowała obwody doniecki, ługański i dniepropietrowski. Wtedy o tym zapomnieliśmy. Myślę, że teraz też musimy to zrobić - nie tylko na kontrolowanych terenach, ale we wszystkich regionach. I kiedy ludzie zajmą się konkretami, tam pójdą inwestycje. I nie będzie trzeba mówić o jakimś szczególnym statusie Donbasu”- przekonuje pierwszy prezydent.

Przypomnijmy, 30 lipca prezydent Wołodymyr Zełenski powołał Leonida Krawczuka na stanowisko szefa ukraińskiej delegacji Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. pokojowego uregulowania sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-