Katastrofa samolotu w Iranie - Ukraina będzie nalegać na maksymalne odszkodowanie

Katastrofa samolotu w Iranie - Ukraina będzie nalegać na maksymalne odszkodowanie

Ukrinform
Strona irańska potwierdziła gotowość do wypełnienia zobowiązań międzynarodowych w przypadku katastrofy samolotu UIA, a wysokość odszkodowań dla bliskich osób, które zginęły w katastrofie lotniczej w Iranie zostanie obliczona po przekazaniu przez Iran wszystkich informacji – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Jenin na antenie stacji telewizyjnej „Ukraina 24” - donosi Ukrinform.

„Piłka jest obecnie po stronie irańskiej, na pewno wszystkich interesuje szybkość procesu, wszystkich interesuje wysokość odszkodowania. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że wysokość odszkodowania zostanie obliczona dopiero po uzyskaniu przez stronę ukraińską wyczerpujących informacji o okolicznościach zdarzenia. Widziałem gotowość strony irańskiej do zakończenia zarówno dochodzeń technicznych, jak i kryminalnych oraz postawienia sprawców przed sądem”- powiedział Jenin.

Przypomniał, że organy Prokuratury Ukrainy udzielają również wskazówek proceduralnych w postępowaniu karnym w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu. Według Jenina kierownictwo Prokuratury Generalnej spotkało się już z przedstawicielami irańskiej prokuratury, którzy byli w delegacji rządowej.

„Oczekujemy otrzymania konkretnych informacji, które mogłyby posłużyć jako dowód w postępowaniu karnym” - powiedział urzędnik.

Jego zdaniem do procesu powinni włączyć się także szefowie służb lotniczych i prawnicy.

Jenin dodał, że strona ukraińska będzie nalegać na maksymalną wysokość odszkodowania.

Przypomnijmy, 8 stycznia po opuszczeniu lotniska w Teheranie rozbił się samolot Ukraine International Airlines. Na pokładzie było 176 osób, z których wszystkie zginęły. Wśród nich jest 11 obywateli Ukrainy - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Pasażerowie samolotu byli także obywatelami Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Początkowo strona irańska twierdziła, że katastrofa była spowodowana problemem technicznym samolotu, ale 11 stycznia Iran przyznał, że samolot został przypadkowo zestrzelony przez bojowników Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Międzynarodowa grupę ds. katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie nalegał na przeniesienie rejestratorów lotów do Francji, która ma niezbędne możliwości techniczne do rozszyfrowania.

Urzędnik Iranu w Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego zgodził się w marcu przekazać rejestratory Francji lub Ukrainie do analizy, ale dotąd tego nie zrobiono.

18 lipca Iran wysłał do Paryża „czarne skrzynki” z ukraińskiego samolotu pasażerskiego UIA zestrzelonego w styczniu. Później wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin powiedział, że udało się odczytać i odszyfrować rejestratory lotów, a zapis potwierdził fakt nielegalnej ingerencji.

30 lipca w Kijowie z udziałem irańskiej delegacji odbyły się negocjacje w sprawie odszkodowania za zestrzelenie przez Iran ukraińskiego samolotu PS752.

31 lipca Prokuratura Generalna ogłosiła, że kolejna tura rozmów z Iranem w sprawie śledztwa odnośnie katastrofy lotniczej samolotu Teheran-Kijów zaplanowana jest na październik.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-