Zełenski omówił z Putinem zawieszenie broni w Donbasie

Zełenski omówił z Putinem zawieszenie broni w Donbasie

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Federacji Rosyjskiej Wołodymyrem Putinem realizację porozumienia o zawieszeniu broni w Donbasie, które rozpocznie się 27 lipca - donosi prezydencka służba prasowa.

„Wołodymyr Zełenski poruszył kwestię bezpieczeństwa w Donbasie. Rozmówcy z zadowoleniem przyjęli osiągnięcie porozumienia w sprawie pełnego i kompleksowego zawieszenia broni w Donbasie, które rozpoczęło się o godz. 00:01 27 lipca 2020 r. Prezydent Federacji Rosyjskiej poparł to porozumienie. Przywódcy zgodzili się co do potrzeby pilnego wdrożenia dodatkowych środków wspierających zawieszenie broni w Donbasie”- czytamy w oświadczeniu.

Szefowie państw omówili szczegóły współpracy w zakresie rozminowywania, wycofania sił i środków oraz otwarcia nowych punktów kontrolnych na linii rozdzielenia, działalności SMM OBWE, a także zapewnienia zatrzymanym dostępu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Ponadto Zełenski poruszył kwestię uwolnienia Tatara krymskiego Rusłana Sulejmana w związku z tragiczną śmiercią jego trzyletniego syna.

Prezydent Ukrainy podkreślił potrzebę dalszych praktycznych kroków w celu uwolnienia zatrzymanych obywateli Ukrainy na tymczasowo okupowanych terytoriach Donbasu i Krymu, a także w Federacji Rosyjskiej.

Strony omówiły również ustawę o szczególnym zarządzaniu samorządu lokalnego w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego, która jest rozpatrywana w podgrupie politycznej TGK, oraz ustawę o decentralizacji, która przewiduje zmiany w Konstytucji Ukrainy.

Rozmawiano także o realizacji porozumień osiągniętych podczas szczytu normandzkiego 9 grudnia 2019 roku w Paryżu.

Podkreślono potrzebę skutecznej realizacji porozumień osiągniętych przez czterech przywódców w Paryżu w kontekście znaczenia kolejnego szczytu „Czwórki Normandzkiej” w Berlinie.

Przypomnijmy, Trójstronna Grupa Kontaktowa uzgodniła 22 lipca podczas wideokonferencji wprowadzenie z 27 lipca pełnego i kompleksowego zawieszenia broni w Donbasie

W szczególności porozumienia przewidują zakaz prowadzenia działań ofensywnych i rozpoznawczych, zakaz używania broni palnej, w tym wyposażenia snajperskiego, a także nakaz stosowania środków dyscyplinarnych za naruszenie zawieszenia broni.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-