Ambasador Melnyk - Artykuł Putina o II wojnie światowej stanowi nieskrywane zagrożenie dla Europy

Ambasador Melnyk - Artykuł Putina o II wojnie światowej stanowi nieskrywane zagrożenie dla Europy

komentarz
Ukrinform
Próby prezydenta Rosji Władimira Putina pokazania historykom, jak podchodzić do historii II wojny światowej, są niebezpieczne – powiedział Martin Schulze Wessel, współprzewodniczący niemiecko-ukraińskiej komisji historycznej w programie Tagesschau na ARD.

„W normalnych okolicznościach rozumiemy historię jako dyskurs bez wpływu władzy. Kiedy prezydent bierze długopis i nawet wysyła swój artykuł do kierowników wydziałów historii w Niemczech z prośbą o wykorzystanie jego tekstu w nauczaniu, powinno to być alarmujące - powiedział Schulze Wessel.

Według niego artykuł ten nie spełnia kryteriów naukowych, na przykład pakt Ribbentrop-Mołotow, który doprowadził do podziału Europy między Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy, jest interpretowany jako zupełnie normalny instrument dyplomacji z lat 30. XX wieku.

„...a tego aktu agresji nie można porównać z żadnym innym procesem historycznym lat trzydziestych” - zauważa niemiecki historyk.

Według niego Putin pozbawia historię kontekstu, gdy oskarża Polskę o udział w rozbiorze Czechosłowacji. „Brak powiązań i kontekstu czyni ten tekst niebezpiecznym i budzącym wątpliwości” - podkreśla historyk.

Zwraca uwagę na fakt, że „w odniesieniu do Ukrainy fałszowanie historii przez Putina jest najbardziej bezczelne”.

„Putin, podobnie jak radziecka propaganda historyczna, przypisuje Ukrainie kolaborację i przywłaszcza heroiczny opór i zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami. Ale zwycięstwo i kolaboracja były zarówno po stronie rosyjskiej, jak i ukraińskiej ... Ukraina była pod znacznie trudniejszą okupacją przez Wehrmacht niż Rosja, więc Ukraina ucierpiała znacznie bardziej” - powiedział Schulze Wessel.

Według niego, ogólnie artykuł Putina opublikowany w zeszłym tygodniu został napisany „jak radziecki podręcznik historii”.

W tym samym programie ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk podkreślił: „Ten artykuł jest wyjątkowo niebezpieczny. To jest nieukrywane zagrożenie Putina dla całej Europy – świadczy o tym, że Putin nie tylko na Ukrainie jest gotowy do „przesunięcia” granic siłą, jeśli Zachód nie spełni jego cynicznych żądań i nie uzna sfery wpływów Moskwy. Podjęcie takiej decyzji w ramach szantażu Putina byłoby fatalne dla naszych zachodnich partnerów”.

Dyplomata wezwał także do budowy pomnika ukraińskich ofiar wojny w Berlinie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-