Rosja nie ma prawa powoływać do wojska na okupowanym Krymie - UE

Rosja nie ma prawa powoływać do wojska na okupowanym Krymie - UE

Ukrinform
Rosja nie ma prawa zmuszać do wykonywania obowiązkowej służby wojskowej na okupowanym Krymie, ponieważ jest to naruszenie czwartej konwencji genewskiej, której stroną jest Rosja – zawarto w oświadczeniu wydanym przez Unię Europejską podczas 1268. posiedzenia Stałej Rady OBWE, donosi Ukrinform.

„Zgodnie z czwartą konwencją genewską dotyczącą ochrony osób cywilnych w czasie wojny, której stroną jest Rosja, okupant nie ma prawa zmuszać osób objętych ochroną do służby w swoich siłach zbrojnych lub siłach pomocniczych. Tak więc ta kampania poboru stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Federacja Rosyjska jest związana prawem międzynarodowym i ma obowiązek zapewnić ochronę praw człowieka na półwyspie” - stwierdziła UE w oświadczeniu o nielegalnym poborze na Krymie.

Unia Europejska wyraziła głębokie zaniepokojenie obowiązkowym poborem Federacji Rosyjskiej w nielegalnie anektowanej Autonomicznej Republice Krymu i Sewastopolu, w której co najmniej 21 000 mężczyzn zostało już wysłanych do rosyjskich sił zbrojnych w celu odbycia służby wojskowej.

„UE nie uznawała i nie uznaje nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola. Unia Europejska nadal oczekuje, że Rosja położy kres naruszeniom prawa międzynarodowego na Półwyspie Krymskim. Unia Europejska pozostaje niezachwiana we wspieraniu niepodległości i suwerenności Ukrainy” - napisano w oświadczeniu.

Przypomnijmy, 4 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że zamierza wezwać 3300 Krymian do służby wojskowej. Mówi się również, że większość poborowych będzie odbywać służbę poza Krymem, w jednostkach wojskowych Południa i innych okręgach wojskowych sąsiedniej Rosji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-