Rada UE zatwierdziła konkluzję o polityce Partnerstwa Wschodniego po 2020 r.

Rada UE zatwierdziła konkluzję o polityce Partnerstwa Wschodniego po 2020 r.

Ukrinform
W poniedziałek Rada UE zatwierdziła konkluzje o polityce Partnerstwa Wschodniego po 2020 r.

Potwierdziła strategiczne znaczenie tego partnerstwa oraz obustronną wolę budowania wspólnej przestrzeni powszechnej demokracji, dobrobytu i stabilności.

Odpowiednie oświadczenie zostało opublikowane w poniedziałek na stronie internetowej Rady Europejskiej.

„Dzisiejsze konkluzje Rady nawiązują do konkluzji Rady Europejskiej z 20 czerwca 2019 r., w których jest mowa o 10-leciu partnerstwa, oraz do wspólnego komunikatu: „Polityka Partnerstwa Wschodniego po 2020 r.: wzmacnianie odporności – Partnerstwo Wschodnie, które służy wszystkim z 18 marca 2020 r.” - napisano w dokumencie.

W dzisiejszych konkluzjach Rada UE wyraża zadowolenie z dotychczasowych istotnych osiągnięć Partnerstwa Wschodniego i potwierdza, że stosuje podejście oparte na zachętach i warunkach, po to by skłonić wschodnie kraje partnerskie do dalszego podejmowania reform i do zwiększania wysiłków w tym zakresie. Potwierdza, że obecne ramy polityki, w tym „20 celów na 2020 rok”, są aktualne i przynoszą wymierne rezultaty i korzyści dla obywateli.

„Rada UE podkreśliła także znaczenie przyszłego Partnerstwa Wschodniego, zapewniającego bardziej strategiczne, ambitne, elastyczne i integracyjne ramy współpracy, które umożliwią uczestnikom sprostanie wspólnym i globalnym wyzwaniom poprzez wspólne wysiłki w wielu obszarach, zwłaszcza w obecnej bezprecedensowej sytuacji spowodowanej pandemią Covid-19”- czytamy w dokumencie.

Rada UE podkreśliła znaczenie ponownego zobowiązania się do przestrzegania podstawowych zasad Partnerstwa Wschodniego. Należą do nich demokracja, prawa człowieka, praworządność, dobre rządy, skuteczne polityki antykorupcyjne, a także reformy gospodarcze, wyzwania środowiskowe, klimatyczne i energetyczne, transformacja cyfrowa oraz inwestowanie w ludzi.

Na koniec Rada UE wspomniała o przygotowaniach do następnego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który ma dokonać przeglądu wyników osiągniętych od ostatniego szczytu w 2017 r., przedstawić długoterminowe cele polityki na przyszłość, określić sposoby dalszego pogłębiania i pogłębiania współpracy oraz zapewnić mandat do pracy nad przygotowaniem celów nowej generacji, które zostaną osiągnięte po 2020 r.

Przypomnijmy, szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowano na 18 czerwca w Brukseli. Wysoki przedstawiciel UE Joseph Borrell powiedział ostatnio, że pomimo kryzysu COVID-19 uważa za właściwe kontynuowanie przygotowań do szczytu, który ze względu na ograniczenia anty epidemiczne może odbyć się metodą telekonferencji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-