Ukraina w OBWE – o rosyjskiej agresji nie można zapominać pomimo pandemii

Ukraina w OBWE – o rosyjskiej agresji nie można zapominać pomimo pandemii

komentarz
Ukrinform
Pandemia COVID-19 nie powinna być powodem do zapomnienia o rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wciąż zabiera życie Ukraińców – powiedział Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk podczas pierwszego internetowego spotkania Stałej Rady OBWE w czwartek, 23 kwietnia, donosi korespondent Ukrinf orm.

„Jesteśmy w trakcie wielkiego globalnego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Jednocześnie nie możemy zapominać o trwającej agresji jednego państwa-uczestnika przeciwko drugiemu. Zbrojny atak Rosji na Ukrainę nadal zabiera życie, dobrobyt i przyszłość obywateli Ukrainy” - powiedział Cymbaliuk w swoim oświadczeniu w odpowiedzi na doniesienia specjalnego przedstawiciela OBWE na Ukrainie i TGK Heidi Grau oraz szefa SMM OBWE na Ukrainie Yasara H. Cevika.

Wyrażając wdzięczność ambasadorowi Heidi Grau za wysiłki mediacyjne mające na celu ułatwienie negocjacji ukraińsko-rosyjskich w ramach TGK, dyplomata powiedział, że jedynym pozytywnym momentem w ostatnich miesiącach było wzajemne uwolnienie osób przetrzymywanych w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim.

„Wzywamy Specjalnego Przedstawiciela i cały zespół prezydencji albańskiej do zwrócenia szczególnej uwagi na tę kwestię. Negocjacje powinny być kontynuowane bez przerwy, tak jak to było wczoraj, 22 kwietnia, w formacie online. Wzywamy stronę rosyjską do uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych nielegalnie przetrzymywanych w więzieniu. w okupowanych regionach Ukrainy i na terytorium Federacji Rosyjskiej - stwierdził Cymbaliuk.

Podkreślił, że pandemia COVID 19 nie powinna również służyć jako wymówka dla strony rosyjskiej, aby zapobiec dostępowi MKCK i innych organizacji międzynarodowych do osób uwięzionych przez rosyjskie siły zbrojne w Donbasie. „Chciałbym przypomnieć, że rząd Ukrainy wprowadził odpowiednie wyjątki dla przedstawicieli misji monitorowania i praw człowieka, w tym dla SMM i MKCK. Mają oni prawo przekroczyć granicę zgodnie z wcześniej ustalonymi procedurami” - powiedział szef misji OBWE.

Podkreślił znaczenie odzyskania kontroli nad ukraińsko-rosyjską granicą przez rząd ukraiński. „Będzie to stanowić dobrą podstawę do zakończenia przemocy pod dowództwem Rosji w Donbasie. Jak niedawno potwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wybory lokalne w Donbasie odbędą się po wycofaniu nielegalnych sił zbrojnych i odzyskaniu kontroli nad granicą. W tym kontekście ponownie podkreślamy potrzebę dodatkowych grup w ramach TGK”- powiedział Cymbaliuk.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-