Ukraina zainicjowała utworzenie w TGK grupy dla przywrócenia kontroli nad granicą

Ukraina zainicjowała utworzenie w TGK grupy dla przywrócenia kontroli nad granicą

Ukrinform
Strona ukraińska zainicjowała utworzenie grupy roboczej w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej z udziałem przedstawicieli służb granicznych i celnych Ukrainy i Rosji oraz mediatorów OBWE w celu opracowania mechanizmu odzyskiwania kontroli nad granicą.

Zostało to omówione podczas następnego spotkania TGK w formacie wideo, informuje Biuro Prezydenta Ukrainy.

„Zgodnie z porozumieniami osiągniętymi podczas grudniowego szczytu normandzkiego w Paryżu strona ukraińska zainicjowała utworzenie grupy roboczej w ramach TGK z udziałem przedstawicieli służb granicznych i celnych Ukrainy i Rosji oraz mediatorów z OBWE w celu opracowania mechanizmu przywracania przez Ukrainę kontroli nad granicą Ukrainy” - podano.

Należy zauważyć, że możliwość tworzenia takich grup jest przewidziana w punkcie 13 Kompleksu środków służących realizacji porozumień mińskich.

Ponadto w podgrupie bezpieczeństwa kontynuowano prace nad wyznaczeniem następnych rejonów wycofania sił i środków. Według BP strona ukraińska nalega, aby takie miejsca spełniały wymogi humanitarne i tworzyły centra bezpieczeństwa dla lokalnych mieszkańców - obywateli Ukrainy.

Podgrupa humanitarna kontynuowała prace nad listami następnego etapu wzajemnego uwalniania zatrzymanych. Jednocześnie strona ukraińska pogratulowała uczestnikom TKG udanego wzajemnego uwolnienia zatrzymanych, które odbyło się 16 kwietnia.

Ponadto w ramach grupy bezpieczeństwa strona ukraińska podzielała obawy przedstawicieli OBWE dotyczące faktu, że dla SMM OBWE został zablokowany dostęp na tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy i nalegała na bezwarunkowy i nieograniczony dostęp obserwatorów do tymczasowo okupowanych terytoriów Donbasu.

Odnotowano także osiągnięcia strony ukraińskiej w humanitarnym rozminowywaniu obiektów społecznych, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, cmentarzy itp.

Ponadto, jak zauważył Urząd Prezydenta, uczestnicy TGk, na podstawie kryteriów humanitarnych, zgodzili się co do potrzeby zintensyfikowania przygotowań do otwarcia nowych punktów kontrolnych na linii demarkacyjnej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-