Sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane do czasu pełnego wdrożenia Mińska – Josep Borrell

Sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane do czasu pełnego wdrożenia Mińska – Josep Borrell

Ukrinform
Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell zapewnił ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebę, że ​​unijna polityka sankcji wobec Rosji pozostaje niezmieniona – informuje służba prasowa MSZ o wynikach rozmowy telefonicznej dyplomatów w przeddzień posiedzenia Rady Ministrów spraw zagranicznych UE, gdzie szczególna uwaga będzie przydzielona Ukrainie.

„Szef dyplomacji UE zapewnił, że unijna polityka sankcji wobec Rosji pozostaje niezmieniona. Zaznaczył, że sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane, dopóki nie wypełni ona w pełni porozumień z Mińska oraz przywróci integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy” - czytamy w oświadczeniu.

Należy zauważyć, że Kuleba szczegółowo poinformował Borrella o sytuacji na linii demarkacyjnej, na której kontynuowane są ostrzały w rejonie tymczasowo okupowanych przez Rosję obwodów donieckiego i ługańskiego.

Minister spraw zagranicznych odnotował ostatnie postępy w wymianie więźniów. Jednocześnie minister zauważył, że nie poczyniono jeszcze postępów w innych obszarach rozmów w Mińsku. Podkreślił, że celem Ukrainy jest dalsze osiągnięcie pokoju w Donbasie.

Kuleba zwrócił szczególną uwagę na sytuację ukraińskich więźniów politycznych, którzy nadal są nielegalnie przetrzymywani na Krymie i w Rosji.

Strony omówiły priorytety kluczowych reform na Ukrainie.

Rozmówcy zgodzili się również zintensyfikować wspólne wysiłki Ukrainy i UE w zakresie zwalczania dezinformacji, która znacznie wzrosła podczas pandemii.

Minister spraw zagranicznych podziękował Unii Europejskiej za pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 190 milionów euro.

W odpowiedzi na zaproszenie Kuleby Josep Borrell potwierdził gotowość odwiedzenia Ukrainy, gdy tylko sytuacja pozwoli mu na podróż zagraniczną, i podkreślił, że będzie to jego pierwsza zagraniczna wizyta.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-