Ukraina w OBWE - Rosja nie zezwala obserwatorom na granicy nawet korzystać z lornetek

Ukraina w OBWE - Rosja nie zezwala obserwatorom na granicy nawet korzystać z lornetek

Ukrinform
Rosja zabrania obserwatorom OBWE w rosyjskich punktach kontrolnych „Gukowo” i „Donieck” korzystania z jakichkolwiek narzędzi kontroli, w tym lornetek i dronów – powiedział Stały przedstawiciel Ukrainy przy międzynarodowych organizacjach w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk to na spotkaniu Stałej Rady OBWE w czwartek 13 lutego w Wiedniu, informuje korespondent Ukrainy.

„Doceniamy fakt, że szefowie misji obserwatorów nie wahają się przedłożyć wyczerpującej listy przeszkód w działalności misji przez władze rosyjskie. Najpoważniejsze z nich obejmują ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się na przejściu granicznym, zakaz używania jakichkolwiek narzędzi kontroli, w tym lornetek, sprzętu do nadzoru technicznego i bezzałogowych statków powietrznych, a także tak zwane „zalecenia” kraju przyjmującego, aby obserwatorzy nie inicjowali rozmów z przechodniami ”, powiedział Cymbaliuk w swoim oświadczeniu w odpowiedzi na raport György Vargi - szefa misji OBWE z dwóch rosyjskich punktów kontroli.

Cymbaliuk podkreślił, że Ukraina zdecydowanie potępia te ograniczenia stosowane przez Rosję jako kraj przyjmujący obserwatorów OBWE i wzywa do ich natychmiastowego usunięcia.

Szef ukraińskiej misji w OBWE podkreślił, że kwestia granicy między Ukrainą a Federacją Rosyjską w Donbasie oraz zapewnienie niezależnego monitoringu międzynarodowego w tym miejscu ma kluczowe znaczenie dla pokojowego rozwiązania konfliktu.

Misja obserwacyjna OBWE w rosyjskich punktach kontrolnych „Gukowo” i „Donieck” została zgłoszona jako oddzielna misja obserwacyjna od SMM OBWE na Ukrainie. Działa od 29 lipca 2014 r., zgodnie z decyzją Stałej Rady OBWE, informując w swoich sprawozdaniach o sytuacji na tych dwóch rosyjskich przejściach granicznych.

Jednocześnie rosyjska delegacja do OBWE nadal blokuje rozszerzenie mandatu tej misji OBWE na wszystkie punkty kontrolne na czasowo okupowanym odcinku granicy ukraińsko-rosyjskiej, a także utrudnia jej zapewnianie za pomocą środków technicznych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-