
NATO - Partnerstwo dla pokoju może być platformą członkostwa
„Deklaracja neutralności z 1955 r. jest centralną częścią tożsamości austriackiej. Prawo narodów i rządów wolnych i demokratycznych państw do decydowania, które stosunki budować w sferze bezpieczeństwa. NATO zdecydowanie popiera suwerenne prawo państw do wyboru własnej ścieżki. Program PdP zapewnia platformę do pogłębiania relacji, partnerstwa i jest jasną drogą do członkostwa dla tych krajów, które tego szukają”- powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO.
Podziękował Austrii za znaczący wkład w operacje NATO, w szczególności w kontyngencie stabilizacyjnym NATO KFOR w Kosowie, za wysiłki na rzecz utrzymania pokoju i stabilności na Bałkanach Zachodnich oraz za udział Austrii w operacji NATO w Afganistanie.
Przypomnijmy: Ukraina jest członkiem programu Partnerstwa dla Pokoju NATO od jego powstania w 1994 r., Pierwszego z krajów WNP, który przystąpił do programu 4 lutego 1994 r.
9 lipca 1997 r. podczas szczytu NATO w Madrycie podpisano Specjalną kartę partnerstwa NATO- Ukraina, która poszerzyła format współpracy dwustronnej, określając zobowiązania polityczne oraz nakreślając kierunki i główne narzędzia dalszego rozwoju partnerstwa.
av