
Polska spodziewa się w najbliższej przyszłości zgody na dalsze prace poszukiwawcze w Puźnikach
Poinformował o tym w komentarzu dla korespondenta Ukrinformu Maciej Dancewicz, wiceprezes polskiej fundacji „Wolność i Demokracja”, która bierze udział w pracach poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie.
Jak zauważył Dancewicz, fundacja niedawno otrzymała zgodę od Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej na przeprowadzenie poszukiwań w drugiej lokalizacji w Puźnikach. Zgoda ta musi teraz zostać rozpatrzona i zatwierdzona przez Państwową Międzyresortową Komisję ds. Utrwalania Pamięci Uczestników Operacji Antyterrorystycznej, Ofiar Wojny i Represji Politycznych w Kijowie.
„Czekamy na tę decyzję. Jeśli do końca lipca otrzymamy zgodę na poszukiwania drugiego miejsca ( masowego pochówku Polaków – red .), to postaramy się je przeprowadzić do końca sierpnia, przed pochówkiem ekshumowanych w maju szczątków, który odbędzie się na początku września” – powiedział przedstawiciel fundacji.
Według niego, jeśli w wyniku prac poszukiwawczych zostanie odkryte drugie miejsce pochówku, to zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem strona polska wystąpi o zgodę na dalsze ekshumacje do władz lokalnych, a w przypadku pozytywnej decyzji – do władz państwowych. Poinformował, że druga zbiorowa mogiła, jak wcześniej szacowano, znajduje się w pobliżu pierwszej. Może ona zawierać szczątki ponad 30 zmarłych mieszkańców.
Wiceprezes polskiej Fundacji „Wolność i Demokracja” poinformował, że pochówek szczątków 42 Polaków, ekshumowanych w maju, odbędzie się na początku września. Zaznaczył, że termin ceremonii pogrzebowej jest obecnie ustalany, a rodziny zmarłych i potomkowie dawnych mieszkańców Pużnyk są już zapraszani na uroczystość. Według niego, kierownictwo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP jest zainteresowane udziałem w tej ceremonii, a udział polskich dyplomatów jest również oczekiwany.
Dancewicz poinformował, że w porozumieniu z lokalnymi władzami szczątki 42 ofiar zostaną pochowane w oddzielnych grobach, na których zostaną umieszczone 42 krzyże.
„To nie będzie zbiorowy grób, lecz 42 osobne groby” – podkreślił Dancewicz.
Dodał, że procedura ustalania tożsamości ofiar wciąż trwa, w związku z tym na krzyżach zidentyfikowanych osób będą widniały ich imiona i nazwiska.
Przedstawiciel polskiej fundacji zauważył, że strona polska bierze pod uwagę jeszcze kilka lokalizacji w obwodzie tarnopolskim i ewentualnie lwowskim, gdzie w przyszłości planuje wystąpić do władz ukraińskich o pozwolenie na przeprowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.
Jak podaje Ukrinform, 24 kwietnia w Puźnikach w obwodzie tarnopolskim rozpoczęły się prace ekshumacyjne . W wykopaliskach brali udział ukraińscy i polscy specjaliści.
Podczas prac ekshumacyjnych w Puźnikach ukraińsko-polska ekspedycja odkryła szczątki 42 osób . Zostaną one ponownie pochowane latem we wsi Puźniki. Badania DNA szczątków ekshumowanych w Puźnikach potrwają kilka miesięcy.
W lipcu 2025 roku Ukraina przekazała stronie polskiej zgodę na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych żołnierzy polskich poległych w 1939 roku i pochowanych na terenie dawnej wsi Zboisk (obecnie w granicach Lwowa).
Nowo wybrany Prezydent RP, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, w 82. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu, którą na szczeblu państwowym w Polsce obchodzono 11 lipca, zaapelował do władz Ukrainy o „systematyczne rozwiązanie” kwestii udzielania pozwoleń na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne ofiar tej zbrodni.