Ukraina złożyła wniosek o uczestnictwo w Programie Rozszerzonych Możliwości NATO

Ukraina złożyła wniosek o uczestnictwo w Programie Rozszerzonych Możliwości NATO

Ukrinform
Ukraina formalnie złożyła wniosek o członkostwo w tak zwanym programie Programie Rozszerzonych Możliwości NATO (Enhanced Opportunities Partners (EOP) ), który jest instrumentem pogłębiania dwustronnej współpracy Sojuszu z krajami trzecimi – powiedział wicepremier ds. Integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Dmytro Kuleba podczas środowego spotkania z prasą po wizycie w Brukseli, donosi korespondent Ukrinform.

„Dziś oficjalnie zaapelowałem do Rady Północnoatlantyckiej o rozpoczęcie formalnego rozpatrzenia wniosku Ukrainy o członkostwo w Programie Rozszerzonych Możliwości NATO” - powiedział ukraiński urzędnik.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące możliwego harmonogramu takiego ruchu, Kuleba podkreślił, że strona ukraińska nie może wywierać presji na partnerów NATO w tych sprawach. Jednocześnie sojusznicy NATO są świadomi, że kwestia ta jest absolutnie priorytetem dla Ukrainy.

„Na dzisiejszym spotkaniu oświadczyłem, że jestem przekonany, że w 2020 r. Ukraina i NATO będą miały wiele ważnych wspólnych historii, ale najważniejszym takim sukcesem powinno być nadanie Ukrainie statusu uczestnika tego programu ... Niektóre państwa członkowskie wciąż rozważają czy Ukraina powinna otrzymać taki status, ale rządzą nimi czynniki polityczne. Zasadniczo Ukraina spełnia wszystkie kryteria niezbędne do uczestnictwa w tym programie - podkreślił wicepremier Ukrainy.

Wyjaśnił, że udział w programie EOP zaangażowałby Ukrainę w ćwiczenia NATO, które obejmowałyby tylko sojuszników i kraje mające status uczestników tego programu. Kolejną pozytywną rzeczą, powiedział, jest zdolność do szybszej i głębszej wymiany danych wywiadowczych.

„Z przykrością muszę zauważyć, że gdybyśmy byli już członkami tego programu, w kontekście katastrofy samolotu w Iranie moglibyśmy szybciej otrzymać informacje od naszych partnerów” - powiedział Kuleba.

Powiedział, że podczas spotkań w Kwaterze Głównej NATO przywódcy Sojuszu i większość sojuszników zauważyli przemyślaną, konstruktywną, a zarazem pryncypialną pozycję Ukrainy w kwestii wokół katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie.

Kuleba podkreślił, że udział w Programie Rozszerzonych Możliwości NATO nie utrudniłby Ukrainie wdrożenia rocznego programu krajowego (ANP).

„ANP to program, który otrzymaliśmy po 2008 roku, kiedy nie dostaliśmy Planu Działań na rzecz Członkostwa, ale za to otrzymaliśmy inny format. Ocena wdrażania ANP w 2019 jest ogólnie bardzo pozytywna, wszyscy zauważają szybkość i głębokość reform oraz fakt, że nie boimy się zreformować tych obszarów, które zostały uznane za niemożliwe i nieodpowiednie dla reformy, takich jak nakaz obrony państwa. Oznacza to, że ANP nie jest narzędziem integracji, lecz narzędziem pogłębiania współpracy. Właśnie dlatego nasz udział w EOP w żaden sposób nie wpływa na wdrożenie przez nas ANP - podkreślił ukraiński urzędnik.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-