Trump jest zainteresowany przyspieszeniem wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych - Jelczenko

Trump jest zainteresowany przyspieszeniem wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych - Jelczenko

Ukrinform
Prezydent USA Donald Trump jest zainteresowany przyspieszeniem przygotowań do wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, a także ich spotkania w Białym Domu.

Zostało to ogłoszone 14 stycznia w Waszyngtonie przez ambasadora Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, Wołodymyra Jelczenko, raport własnego korespondenta Ukrinformu.

„Prace nad tą wizytą trwają od dłuższego czasu ... dwukrotnie przypomniałem o tym Prezydentowi Trumpowi (podczas prezentacji listów uwierzytelniających - red.), a on natychmiast odpowiedział na to, mówiąc jednemu ze swoich asystentów, że tak naprawdę myślał o tym, aby wizyta została przyspieszona”, powiedział Ambasador Ukrainy.

Podkreślił, że obecnie wysiłki koncentrują się nie na terminach, ale na wypełnieniu pobytu prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. „Mamy świadomość, że ta wizyta nie powinna odbywać się ze względu na „zaliczenie” czy godzinne spotkanie w Białym Domu. Wizyta ta powinna przynajmniej doprowadzić do podpisania ważnych dokumentów - wiele z nich jest obecnie przygotowywanych”, zauważył Jelczenko.

Ponadto, według Ambasadora, program wizyty Prezydenta Ukrainy powinien obejmować, oprócz wizyty w Waszyngtonie, wyjazdy do innych miast i regionów Stanów Zjednoczonych.

„Przede wszystkim wiem, że bardzo ważna jest wizyta w Kalifornii. Dodatkowo w tym roku planujemy otwarcie nowego Konsulatu Generalnego Ukrainy w Teksasie w mieście Houston”, powiedział Ambasador, dodając, że dobrze byłoby przedyskutować te elementy podczas wizyty.

Według niego należy również opracować „ważny element ekonomiczny”. Wyjaśnił, że handel między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi rośnie, ale istnieje wiele niezrealizowanych projektów. „Być może podczas wizyty ta silna składowa biznesowa stworzy dobre tło dla politycznej części spotkań”, podkreślił Jelczenko.

Jednocześnie potwierdził, że teraz między Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi istnieje „prawdziwe partnerstwo”.

„Jest to odczuwalne zarówno na poziomie osobistym, jak i formalnym. Odbyłem kilka spotkań w Departamencie Stanu i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - wszędzie czuję się bardzo chętnie ciepło przyjmowany”, podkreślił dyplomata.

Ponadto zauważył, że Trump osobiście ma pozytywne nastawienie do Zełenskiego.

„On (Donald Trump - red.) szczerze powiedział mi, że ma bardzo wysoką opinię na temat Prezydenta Zełenskiego. Już kilkakrotnie rozmawiał (z Prezydentem Ukrainy - red.), kilka razy spotkał się z nim w Nowym Jorku i wydaje się, że jest między nimi dużo wspólnego. Jest to inspirujące, ponieważ wiele zależy od osobistych relacji między prezydentami państw”, podkreślił Ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-