Rada zatwierdziła wniosek o przedłożenie NATO prośby o MAP

Rada zatwierdziła wniosek o przedłożenie NATO prośby o MAP

Ukrinform
Parlament przyjął rezolucję „W sprawie deklaracji Rady Najwyższej Ukrainy”, w kwestii kroków, co do zapewnienia integracji euroatlantyckiej Ukrainy - uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Poparło go 284 deputowanych - donosi korespondent Ukrinform.

W oświadczeniu podkreślono, że dziś Ukraina jest w rzeczywistości wschodnią granicą Sojuszu Północnoatlantyckiego, a jej zaangażowanie w tłumienie rosyjskiej agresji w znaczący sposób przyczynia się do zagwarantowania pokoju i bezpieczeństwa w przestrzeni transatlantyckiej.

„Bezalternatywność przystąpienia Ukrainy do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego jest określona w Konstytucji Ukrainy, która jest również szeroko popierana przez obywateli Ukrainy i powinna otrzymać godną reakcję na poziomie długo oczekiwanych decyzji Sojuszu w sprawie nowego etapu zbliżenia Ukrainy z NATO- przekazaniu naszemu krajowi planu działania na rzecz członkostwa jest najbardziej skuteczną i godną zaufania inwestycją w pokój i bezpieczeństwo naszej wspólnej przyszłości”- czytamy w dokumencie.

Podkreśla, że ​​długoterminowa integracja Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim zagwarantuje niepodległość, bezpieczeństwo i suwerenność Ukrainy, jej rozwój jako demokratycznej praworządności, dobrobyt i dobrobyt obywateli Ukrainy.

„To rozwiązanie spełnia interesy obywateli Ukrainy i będzie kolejnym krokiem do stworzenia efektywnego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego” - napisano.

W związku z tym Parlament wezwał Prezydenta Ukrainy do przygotowania i przedłożenia w grudniu 2019 r. Radzie Północnoatlantyckiej i Sekretarzowi Generalnemu NATO prośby o potwierdzenie zamiaru Ukrainy uzyskania planu działania na rzecz członkostwa w NATO.

Jednocześnie RN upoważniła Przewodniczącego Rady Najwyższej do podpisania dokumentów, wraz z Prezydentem Ukrainy i Premierem Ukrainy, niezbędnych do potwierdzenia zamiaru Ukrainy uzyskania Planu Działania na rzecz Członkostwa w NATO oraz do wezwania parlamentów NATO do promowania ukraińskiej MAP.

Doniesiono, że odpowiedni projekt oświadczenia Rady Najwyższej w sprawie planu działania na rzecz członkostwa w NATO przygotował frakcje partii politycznej Solidarności Europejskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-