Szczyt w formacie normandzkim - trzy partie parlamentarne wydały wspólne oświadczenie

Szczyt w formacie normandzkim - trzy partie parlamentarne wydały wspólne oświadczenie

wideo
Ukrinform
Partie polityczne „Solidarność Europejska”, „Głos” i „Batkiwszczyna” wydały wspólne oświadczenie, aby zapobiec naruszaniu narodowych interesów Ukrainy przed spotkaniem w formacie normandzkim.

Członkowie frakcji tych partii ogłosili to podczas przemówienia z trybuny parlamentu we wtorek - donosi korespondent Ukrinform.

„Drodzy Ukraińcy! Wyzwania, przed którymi stoi Ukraina w związku ze spotkaniem normandzkim, mogą zagrozić ukraińskiej państwowości. Dlatego ogłaszamy: nie kapitulacji! I by uniemożliwić Putinowi na Ukrainie realizację swojego scenariusza, partie: „Solidarność Europejska”, „Głos” i „Batkiwszczyna” przyjęły wspólne oświadczenie - oświadczenie w sprawie zapobiegania naruszaniu narodowych interesów Ukrainy”- ogłosił członek frakcji„ Solidarność Europejska ” Andrij Parubij.

Parubij przeczytał tekst oświadczenia podpisanego przez przywódców trzech partii: Petro Poroszenko, Swiatosława Wakarczuka i Julię Tymoszenko.

„Świadomi zagrożeń dla bezpieczeństwa i interesów narodowych Ukrainy, realizacji europejskich i euroatlantyckich wyborów narodu ukraińskiego wynikających z ciągłej agresji Federacji Rosyjskiej, deklarujemy konieczność przestrzegania normatywnych stanowisk podczas negocjacji w formacie normandzkim, naruszenia, których spowodują nieodwracalne szkody dla Ukrainy” - napisano w oświadczeniu czytanym przez Parubija.

Lider frakcji „Głos” Serhij Rachmanin nazwał te czerwone linie dotyczące spotkania w formacie normandzkim.

„Zatem bez kompromisów w sprawie państwa unitarnego i bez federalizacji, bez kompromisów w zakresie kursu europejskiego i euroatlantyckiego, żadnych działań politycznych, w tym wyborów na tymczasowo okupowanych terytoriach Donbasu do czasu spełnienia warunków bezpieczeństwa i deokupacji - wycofania wojsk rosyjskich, rozbrojenia nielegalnie uzbrojonych jednostek, ustanawiania kontroli nad granicą państwową. Żadnych kompromisów w sprawie deokupacji i powrotu Krymu na Ukrainę i bez zaprzestania międzynarodowych procesów sądowych przeciwko Rosji - powiedział Rachmanin.

Członek frakcji „Batkiwszczyna” Iwan Krulko powiedział, że trzy siły polityczne zażądały „zapewnienia zasady: po pierwsze - bezpieczeństwo”, w tym kompleksowego zawieszenia broni, wycofania wojsk rosyjskich i broni z Ukrainy, odzyskania kontroli przez Ukrainę nad granicą ukraińsko-rosyjską”.

„W związku z tym koordynujemy nasze działania, aby zapewnić nienaruszalność tych czerwonych linii i szanować interesy narodowe naszego państwa, i zachęcamy wszystkie partie państwowe i organizacje publiczne do przyłączenia się do wspólnej walki o ochronę Ukrainy” - powiedział Krulko.

Przedstawiciele partii „Solidarność Europejska”, „Głos” i „Batkiwszczyna” zgromadzili członków swoich frakcji na trybunie.

Przypomnijmy, spotkanie liderów krajów „formatu normandzkiego” zaplanowano na 9 grudnia w Paryżu.

W poniedziałek 2 grudnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że na spotkaniu przywódców krajów „formatu normandzkiego” nie będzie zdrady, i wezwał Ukraińców, by mu zaufali.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-