Ukraina pokazała OBWE, w jakim stanie Rosja zwróciła statki

Ukraina pokazała OBWE, w jakim stanie Rosja zwróciła statki

zdjęcie
Ukrinform
Rosja zwróciła nielegalnie zajęte statki Sił Zbrojnych Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej w stanie niezdatnym do użytku - powiedział zastępca stałego przedstawiciela Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Ihor Łossowski podczas spotkania Forum OBWE ds. Współpracy 27 listopada w Wiedniu, donosi korespondent Ukrinform.

„20 listopada 2019 r. małe opancerzone łodzie artyleryjskie „Berdiańsk”, „Nikopol” i holownik „Jany Kapu” zostały odholowane do portu wojskowego w Oczakowie” - powiedział dyplomata do delegacji reprezentujących kraje członkowskie OBWE, prezentując stan techniczny zróconych przez Rosję okrętów.

Ukraina pokazała w OBWE stan, w którym Rosja zwróciła te statki.

Tak więc podczas inspekcji stwierdzono, że większości broni statku albo nie było (broń strzelecka i amunicja, środki komunikacji, wyposażenie), albo była zdemontowana (nawigacja morska, pociski i artyleria) i niedziałająca.

Ponadto zwrócone statki nie mają wyposażenia nawigacyjnego, osobistej broni i amunicji, łączności i nadzoru (z wyjątkiem kilku pozycji przestarzałego wyposażenia), płytek drukowanych, sprzętu elektromechanicznego i innego mienia.

„Nawet pompy toaletowe, systemy odwadniające w zbiornikach toaletowych, kotły, większość sufitów, gniazdek elektrycznych i lampy zostały zdemontowane” - powiedział ukraiński przedstawiciel.

Podkreślił, że na wszystkich statkach „pojawiły się oznaki grabieży (zwłaszcza holowniku „Jany Kapu”) i demontażu broni i sprzętu wojskowego”.

„Cały sprzęt został celowo częściowo uszkodzony lub zdemontowany. Ponieważ naziemne i pokładowe systemy zasilania zostały zdemontowane, nie można zapewnić statkom energii elektrycznej i sprawdzić działania broni i sprzętu wojskowego” - powiedział Łossowski.

Podczas kontroli stanu statków na małej opancerzonej łodzi artyleryjskiej „Berdiańsk” i holowniku „Jany Kapu” również ujawniono liczne uszkodzenia powierzchni kadłubów.

„Mała opancerzona łódź artyleryjska „Berdiańsk” ma 6 otworów w obszarze linii wodnej i powyżej, a także liczne uszkodzenia mechaniczne na górnym pokładzie. Holownik Jany Kapu ma mechaniczne uszkodzenia na prawej burcie” - powiedział dyplomata.

Przedstawiciel Ukrainy powiedział również, że biorąc pod uwagę ogólny stan techniczny broni i statków, nie można ich używać zgodnie z ich przeznaczeniem.

Obecnie trwają prace Komisji Sił Zbrojnych Marynarki Wojennej, ponieważ występują „duże straty”.

Przypomnijmy, 25 listopada 2018 r. Rosja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej dokonała agresji wojskowej przeciwko okrętom Sił Zbrojnych Ukrainy i przejęła trzy okręty Sił Morskich Ukrainy - statki „Berdiansk” i „Nikopol” i holownik „Jany Kapu”, które płynęły z Odessy do Mariupola w wyniku czego aresztowano 24 ukraińskich marynarzy. 24 Ukraińców aresztowano, trzech zostało rannych.

25 maja 2019 r. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza orzekł, że Rosja powinna natychmiast zwolnić zatrzymanych i zwrócić aresztowane statki na Ukrainę.

7 września odbyła się wymiana jeńców w formacie 35-35 między Ukrainą a Rosją, podczas której w szczególności zwolniono 24 jeńców wojennych.

18 listopada 2019 r. rozpoczął się proces zwrotu tych ukraińskich statków na Morzu Czarnym. Ich przekazanie odbyło się na wodach neutralnych Morza Czarnego, które zostały następnie odholowane do portu Oczakow. Już po pierwszej inspekcji okazało się, że statki zostały zdemontowane z broni i sprzętu łączności, sprzętu nawigacyjnego, a także hydrauliki (toalety), sufitów i gniazdek.

Jak stwierdził szef Sztabu Generalnego - naczelny dowódca Sił Zbrojnych generał Rusłan Chomczak - to, co strona rosyjska zrobiła ze zwróconymi statkami „nie posiada logiki wojskowej, okręty te zostały zrabowane przez rabusiów”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-