W ciągu pięciu lat okupacji przesiedliło się na Krym 140 000 Rosjan

W ciągu pięciu lat okupacji przesiedliło się na Krym 140 000 Rosjan

wideo
Ukrinform
Rosja próbuje zmienić mapę demograficzną nielegalnie anektowanego Krymu, przenosząc na półwysep swoich obywateli.

Tak Moskwa chce zwiększyć liczbę osób, które są zwolennikami siły okupacyjnej – powiedział przedstawiciel Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krym Anton Korynewycz, w studiu kanału telewizyjnego UATV.

„Jest to praktyka okupującego państwa, kiedy zasiedla okupowane terytorium swoją ludnością - w celu zmiany mapy demograficznej tego obszaru. Przenosząc swoich obywateli na półwysep, Rosja z pewnością narusza Czwartą Konwencję Genewską, która chroni cywilów podczas wojny. Ale w rzeczywistości jest to również zbrodnia wojenna - w rozumieniu art. 8 rzymskiego statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, to znaczy tutaj możemy mówić o odpowiedzialności Rosji jako państwa za takie działania i możliwej odpowiedzialności karnej w przyszłości. Oczywiste jest, że taka zamiana ma na celu zmianę składu populacji krymskiej, aby mieć więcej ludzi, którzy są zwolennikami siły okupacyjnej”- powiedział Korynewycz.

Według niego raport sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa odnosi się do szeregu naruszeń Federacji Rosyjskiej na okupowanym Krymie. Wśród nich jest ucisk Tatarów Krymskich, zakaz edukacji w języku ukraińskim, przyzywanie do rosyjskiej armii mieszkańców półwyspu i tak dalej. Kolejnym naruszeniem jest to, że od początku bezprawnej aneksji Krymu ponad 140 000 obywateli Federacji Rosyjskiej zostało już przesiedlonych na półwysep - dodał Korynewycz.

Przedstawiciel prezydenta Autonomicznej Republiki Krymu przypomniał również, że nasze państwo od wielu lat nalega, aby Federacja Rosyjska udostępniła terytorium bezprawnie anektowanego półwyspu Międzynarodowej Misji Monitorującej Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Przypomnijmy, w marcu 2019 r. szef Medżlisu Tatarów krymskich, Refat Czubarow, stwierdził, że „najbardziej ostrożne szacunki sugerują, że nawet 500 000 osób przeniosło się na Krym”.

Jednocześnie, według przywódcy krymskich Tatarów Mustafy Dżemilewa, rosyjskie władze przeniosły na Krym prawie milion ludzi.

Prokuratura ARK uznaje zmianę demograficzną na anektowanym przez Rosję Krymie za zbrodnię wojenną.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-