Brytyjski wywiad uważa, że gospodarka Ukrainy może wzrosnąć w tym roku o 3%

Brytyjski wywiad uważa, że gospodarka Ukrainy może wzrosnąć w tym roku o 3%

Ukrinform
Gospodarka Ukrainy pozostaje stabilna po dwóch latach rosyjskiej inwazji, a w tym roku może nastąpić wzrost gospodarczy na poziomie 3%.

Jak podaje Ukrinform, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o tym na portalu społecznościowym X.

„Mimo ataku Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy jest całkiem prawdopodobne, że w 2024 roku Ukraina odnotuje realny wzrost gospodarczy na poziomie około 3%” – oceniają eksperci brytyjskiego wywiadu.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) tendencja ożywieniowa utrzymuje się po tym, jak gospodarka Ukrainy skurczyła się o około 29% w 2022 r., a następnie realny wzrost gospodarczy wyniósł 5% w 2023 r. – czytamy w podsumowaniu.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poprawił swoją roczną prognozę inflacji na 2024 rok do 8,2% wobec 8,6% wcześniej prognozowanych. W marcu tego roku inflacja na Ukrainie spadła do 3,2% rok do roku, wzmacniając spadkową tendencję inflacji z najwyższego poziomu ponad 26% w 2022 roku. Analitycy zauważają jednak, że inflacja prawdopodobnie wzrośnie w drugiej połowie 2024 roku. NBU przewiduje osłabienie skutków ubiegłorocznych wysokich zbiorów, dalsze ożywienie konsumpcji i wzrost kosztów prowadzenia działalności w czasie wojny.

„Ciągła poprawa warunków gospodarczych na Ukrainie niemal na pewno pozwoliła NBU na stopniowe obniżanie podstawowej stopy procentowej” – zauważa brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Tym samym pod koniec kwietnia br. NBU obniżył podstawową stopę procentową do 13,5% z 14,5% ustalonej w marcu 2024 r., czyli poniżej wojennego szczytu wynoszącego 25%.

Jak podawał Ukrinform, w kwietniu MFW przewidywał tegoroczny wzrost ukraińskiego PKB o 3,2%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-