Pomoc EBOR od lutego 2022 r. sięgnęła prawie 4 mld euro – Ministerstwo Finansów

Pomoc EBOR od lutego 2022 r. sięgnęła prawie 4 mld euro – Ministerstwo Finansów

Ukrinform
Od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę pomoc Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) dla Ukrainy sięgnęła prawie 4 miliardów euro.

Jak podaje Ukrinform, o tym poinformowała służba prasowa Ministerstwa Finansów.

„EBOR jest liderem we wspieraniu inicjatyw na rzecz promowania efektywności energetycznej, wspierania płynności kluczowych przedsiębiorstw sektora publicznego gospodarki, odbudowy infrastruktury i zapewnienia pracy sektora prywatnego. Od początku inwazji na pełną skalę pomoc banku sięgnęła prawie 4 miliardów euro. Dzięki zmobilizowanym środkom udało nam się zapewnić finansowanie krytycznych wydatków w sektorze energetycznym i stabilność systemu przesyłowego energii elektrycznej” – powiedział Minister Finansów Ukrainy Serhij Marczenko.

Według stanu na maj 2024 r. łączny wolumen finansowania EBOR skierowanego do Ukrainy w całym okresie współpracy wynosi ponad 19,5 mld euro. W sektorze państwowym istnieje 10 wspólnych projektów o łącznym wolumenie pożyczek wynoszącym 2,1 miliarda euro. W 2024 r. w zakresie realizowanych projektów suma wynosi ponad 150 mln euro.

Ministerstwo Finansów zauważa, że ​​Bank wniósł znaczący wkład w zapewnienie sprawnego przebiegu sezonów grzewczych 2022/2023, 2023/2024 oraz przygotowanie do sezonu grzewczego 2024/2025. W szczególności łączna kwota przyznanego finansowania wynosi do 1,3 miliarda euro w ramach bieżących projektów wspierających płynność i stabilność kluczowych podmiotów gospodarczych infrastruktury krytycznej, takich jak NEK Ukrenergo, JSC Naftogaz Ukrainy, JSC Ukrzaliznytsia.

Jak informowaliśmy, Narodowy Bank Ukrainy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju będą współpracować na rzecz wspierania integracji finansowej i reintegracji weteranów wojennych na Ukrainie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-