Ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 0,2% – Państwowa Służba Statystyczna

Ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 0,2% – Państwowa Służba Statystyczna

Ukrinform
Ceny konsumpcyjne na Ukrainie w kwietniu wzrosły o 0,2% w porównaniu do marca i o 3,2% w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku.

Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym Państwowa Służba Statystyczna.

„Inflacja na rynku konsumenckim w kwietniu 2024 r. w porównaniu do marca 2024 r. wyniosła 0,2%, a od początku roku – 1,4%” – czytamy w komunikacie.

Ceny konsumpcyjne towarów i usług wzrosły w ciągu roku o 3,2%.

Tym samym w kwietniu ceny artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3%. Najbardziej spadły ceny jaj (o 19,2%). Ceny cukru, smalcu, przetworów zbożowych, warzyw i mleka spadły o 2,4-0,3%. W tym samym czasie ceny wołowiny, masła, ryb i przetworów rybnych, napojów bezalkoholowych, pieczywa, oleju słonecznikowego, fermentowanych przetworów mlecznych i owoców wzrosły o 1,2-0,6%.

Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 0,6%, co wynika ze wzrostu cen wyrobów tytoniowych o 1,3%. Ceny odzieży i obuwia wzrosły o 0,9%, m.in. obuwie – o 1,3%, odzież – o 0,5%.

Wzrost cen w dziedzinie ochrony zdrowia o 1,4% nastąpił przede wszystkim w wyniku wzrostu cen produktów farmaceutycznych o 1,9%.

Według Państwowego Urzędu Statystycznego ceny transportu wzrosły o 2,1%, głównie na skutek wzrostu cen paliw i smarów o 3,7%.

Jak informowaliśmy, Narodowy Bank Ukrainy podniósł prognozę inflacji na 2024 rok do 8,2%. W marcu 2024 r. roczna inflacja konsumencka spowolniła do 3,2%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-