Ukraina znajdzie środki na pokrycie deficytu budżetowego w tym roku - Szmyhal

Ukraina znajdzie środki na pokrycie deficytu budżetowego w tym roku - Szmyhal

Ukrinform
Rząd Ukrainy stanowczo oczekuje, że otrzyma w pełni zewnętrzne wsparcie finansowe, niezbędne na bieżący rok do pokrycia deficytu budżetowego i funkcjonowania gospodarki.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział to w odpowiedzi na pytania Ukrinformu w czwartek w Waszyngtonie.

„Jestem przekonany, że znajdziemy wszystkie niezbędne środki na pokrycie deficytu budżetowego w 2024 roku” – powiedział szef ukraińskiego rządu.

Tym samym odniósł się do ogłoszonej w czwartek przez szefa MFW oceny, że Ukraina będzie w tym roku potrzebować 42 miliardów dolarów wsparcia zagranicznego.

Szmyhal zauważył, że większość tej kwoty już otrzymano lub jest planowana na ten rok.

W szczególności, według niego, Ukraina ma już prawie 16 miliardów euro w ramach programu UE Ukraina Facility, planuje otrzymać w tym roku łącznie 5,4 miliarda dolarów w transzach z MFW, a także ponad 7 miliardów dolarów od Stanów Zjednoczonych. Premier zauważył także, że Ukraina ma 4,5 mld dolarów od Japonii i pewną kwotę w postaci pożyczki DPL z Banku Światowego.

„To znaczy, że w sumie zebraliśmy kwotę zaplanowaną w budżecie jako deficyt budżetowy – 37 miliardów dolarów. Musimy znaleźć kolejne 5 miliardów dolarów w rezerwach wewnętrznych – to są pożyczki wewnętrzne, ściąganie podatków na Ukrainie” – podkreślił szef rządu.

Podkreślił także, że Ukraina już współpracuje z partnerami, aby pozyskać środki w 2025 roku.

„Dzisiaj dosłownie odbyliśmy kilka spotkań z instytucjami finansowymi, z naszymi partnerami na temat tego, jak będziemy dalej żyć” – powiedział.

Według niego dotyczy to w szczególności konfiskaty rosyjskiego majątku, przekazanie Ukrainie dochodów z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej oraz innych źródeł, z których Ukraina może skorzystać.

Jak podawał Ukrinform, dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa powiedziała w czwartek, że Ukraina potrzebuje w tym roku co najmniej 42 miliardów dolarów wsparcia budżetowego w kontekście kontynuacji wojny rozpętanej przez Federację Rosyjską.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-