Ukraina jest trzecim głównym dostawcą produktów rolnych do UE

Ukraina jest trzecim głównym dostawcą produktów rolnych do UE

Ukrinform
Od października ubiegłego roku Ukraina ograniczyła podaż produktów rolnych do krajów UE niemal do przedwojennego poziomu z 2021 roku, choć utrzymała się w trójce największych dostawców takich produktów do UE, a jednocześnie znacząco zwiększyła konsumpcji europejskiego eksportu produktów rolnych.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z opublikowanego dzisiaj regularnego miesięcznego raportu Komisji Europejskiej na temat unijnego handlu produktami rolnymi według stanu na październik 2023 roku.

„Po wysokim poziomie importu produktów rolnych z Ukrainy w drugiej połowie 2022 r. i na początku 2023 r. miesięczny wskaźnik importu (z Ukrainy – przyp. red.) we wrześniu i październiku 2023 r. powrócił niemal do poziomu z 2021 r., który wynosi ok. o połowę mniej niż w tym samym okresie 2022 r. (-45%). Skumulowany import od stycznia do października jest obecnie o 1% wyższy (+ 100 mln EUR) w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r.” – czytamy w raporcie.

Jak zauważono, nastąpiły zmiany w strukturze europejskiego importu produktów rolnych z Ukrainy. Znaczący wzrost odnotowano w podaży zbóż (+1,2 mld euro, czyli +39%), cukru (+254 mln euro, czyli +652%) i drobiu (+148 mln euro, czyli +50%). Jednocześnie spadły dostawy do UE słonecznika i roślin białkowych (-762 mln euro, czyli -29%) oraz olejów roślinnych (-688 mln euro, czyli -29%).

Pod względem wielkości importu produktów rolnych do UE w okresie od stycznia do października 2023 r. Ukraina pozostaje na trzecim miejscu ze wskaźnikiem 12 mld 843 mln euro (+371 mln euro, czyli +3% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r. ), ustępując jedynie Brazylii i Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie pod względem spożycia europejskiego eksportu rolnego Ukraina znalazła się w pierwszej trójce krajów pod względem zmian w stosunku do 2022 roku, wraz z Wielką Brytanią i Turcją, z bezwzględnym wzrostem podaży europejskich produktów o +19 proc. (+447 mln euro).

Na ogólnej liście według wielkości spożycia europejskiego eksportu produktów rolnych Ukraina zajmuje 14 pozycję ze wskaźnikiem 2 miliardów 825 milionów euro. Jest to najwyższy poziom spożycia europejskich produktów rolnych przez Ukrainę od czterech lat.

Według opublikowanych danych łączny wolumen eksportu produktów rolnych z krajów UE w okresie od stycznia do października 2023 r. wyniósł 190,8 mld euro, natomiast import produktów rolnych do UE z krajów trzecich zanotowano na kwotę 132,8 mld euro.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-