Zakaz importu zbóż - Ukraina pozwie Polskę, Węgry i Słowację

Zakaz importu zbóż - Ukraina pozwie Polskę, Węgry i Słowację

Ukrinform
Ukraina złoży pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji w związku z odmową zniesienia zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Jak podaje Ukrinform, w rozmowie z Politico powiedział wiceminister gospodarki, przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka.

„Ważne jest, aby udowodnić, że te działania są złe z prawnego punktu widzenia. I dlatego jutro rozpoczniemy postępowanie sądowe” – powiedział Kaczka.

Zauważył, że Kijów przygotowuje się także do reakcji na eksport polskich warzyw i owoców. Ukraina pozwie Polskę, Węgry i Słowację w WTO, a nie poprzez własną umowę handlową z UE.

Trzy kraje sprzeciwiły się przyjętej 15 września decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na sprzedaż ukraińskiego zboża na terytorium UE. Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły, że po decyzji Komisji Europejskiej wprowadzą własne zakazy eksportu ukraińskiego zboża.

„W naszym odczuciu te działania Węgier i Polski są wyrazem całkowitego braku zaufania do Komisji Europejskiej” – podkreślił przedstawiciel handlowy.

Według niego sprzeciw trzech krajów Europy Wschodniej wobec Brukseli był nie tylko sprawą wewnętrzną UE, ale także wzbudził, jak to określił, „największy problem systemowy” – czy międzynarodowi partnerzy handlowi mogą ufać temu, co Bruksela mówi w imieniu UE.

„Komisja Europejska od wielu lat jest organizatorem negocjacji handlowych i instytucją polityki handlowej dla całej UE. I na tej zasadzie pracowaliśmy” – powiedział polityk.

Kaczka podkreślił, że systematyczne ignorowanie stanowiska instytucji unijnych ze strony Budapesztu i Warszawy będzie „problemem dla całej UE” ze względu na brak jedności.

„Myślę, że cały świat powinien zobaczyć, jak państwa członkowskie UE zachowują się w stosunku do partnerów handlowych i własnej unii, bo może to mieć wpływ także na inne kraje” – podsumowała Kaczka.

Jak informowaliśmy, 15 września Polska i Węgry ogłosiły przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża, pomimo decyzji Komisji Europejskiej. Dołączyła do nich Słowacja, której rząd zapowiedział wprowadzenie do końca roku jednostronnych ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Ukrainy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-