PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 2,4 proc. - Ministerstwo Gospodarki

PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 2,4 proc. - Ministerstwo Gospodarki

Ukrinform
Realny PKB w I kwartale 2023 r. w porównaniu do IV kwartału 2022 r. wzrósł o 2,4%.

Jak poinformował Ukrinform, poinformowało o tym biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki.

„Takie dane wskazują, że gospodarka Ukrainy dostosowuje się i odbudowuje w szybszym tempie niż wcześniej przewidywano. Kontynuuje pracę i pokonuje wyzwania wojny. Potwierdza to wzrost sezonowo wyrównanego realnego PKB w I kw. 2023 r. w stosunku do IV kwartału 2022 r. o 2,4%” – powiedziała pierwsza wicepremier Ukrainy – minister gospodarki Julia Swyridenko.

Zaznaczyła, że ​​wsparciem dla biznesu i ludności pozostają działania rządu mające na celu stabilizację sytuacji energetycznej i rozwiązanie problemów logistycznych, w tym dostęp do niektórych portów morskich w ramach porozumienia zbożowego.

Poprawie sytuacji sprzyja również wdrażanie programów naprawy i wsparcia przedsiębiorstw, ułatwiających dostęp do środków finansowych, w szczególności program „Przystępne Kredyty 5-7-9%” oraz programy dotacyjne pod ogólną nazwą „eRobota”. Między innymi dzięki międzynarodowej pomocy udzielanej przez kraje partnerskie, która w kompleksie podsyca powściągliwy optymizm podmiotów działalności gospodarczej.

Ale jednocześnie, zauważył Swyridenko, agresja militarna nadal wywołuje nowe wstrząsy i próby dla narodu ukraińskiego. Nastąpiło opóźnienie w funkcjonowaniu korytarza zbożowego, eksporterzy odczuli środki ograniczające ze strony krajów sąsiednich na import i tranzyt ukraińskich towarów rolnych, do nich obecnie doszły jeszcze  konsekwencje aktu terrorystycznego - zniszczenie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.

W tak trudnych okolicznościach rząd nadal aktywnie szuka sposobów rozwiązywania problemów, podejmuje działania w celu przezwyciężenia negatywnych konsekwencji i zapewnienia warunków do rozwoju gospodarki, aby wzmocnić ruch w kierunku zwycięstwa. Jak zaznaczyło Ministerstwo Gospodarki, dzięki temu dodatnia dynamika PKB obserwowana jest także w II kwartale.

Jak informował Ukrinform, misja MFW potwierdziła oczekiwania silniejszego ożywienia gospodarczego na Ukrainie i poprawiła prognozę  wzrostu ukraińskiego PKB do „plus” 1-3% w warunkach niepewności związanej z wojną.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-