Komisja Europejska przekazała Ukrainie czwartą transzę pomocy - 1,5 mld euro

Komisja Europejska przekazała Ukrainie czwartą transzę pomocy - 1,5 mld euro

Ukrinform
Komisja Europejska przekazała Ukrainie kolejną transzę 1,5 mld euro w ramach pakietu nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej uzgodnionej z  UE w ubiegłym roku.

Poinformowała o tym rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant na briefingu w Brukseli, donosi korespondent Ukrinformu.

„Dzisiaj przekazujemy Ukrainie kolejną transzę 1,5 mld euro. To czwarta płatność w ramach pomocy makrofinansowej (MFD+) w wysokości 18 mld euro na ten rok. Ta pomoc pozwoli Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję podczas wojny z Ukrainą” – powiedziała rzeczniczka KE.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował kierownictwu Komisji Europejskiej za przekazaną czwartą transzę 1,5 mld euro w ramach pomocy makrofinansowej. Napisał o tym na Twitterze.

„Ukraina otrzymała 4. transzę 1,5 mld euro w ramach pomocy makrofinansowej w wysokości 18 mld euro od Unii Europejskiej. Dzięki @vonderleyen (przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – red.) i @VDombrovskis (wiceprezes Komisji Europejskiej Przewodniczącemu Komisji Europejskiej Valdisowi Dombrovskisowi – red.) za to, że jesteście z nami” – zaznaczył Szmyhal.

Według niego UE udzieliła 14,7 mld euro pomocy makrofinansowej od początku wojny na pełną skalę rozpętanej przez Rosję.

Jak informowaliśmy, pod koniec ubiegłego roku wszystkie kluczowe instytucje Unii Europejskiej zgodziły się przeznaczyć Ukrainie 18 mld euro MFD+, w tempie 1,5 mld euro miesięcznie, na wsparcie kluczowych funkcji społecznych państwa ukraińskiego w czasie wojny.

Jednocześnie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział opracowanie pakietu wieloletniej, długoterminowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, która będzie miała na celu wsparcie jej stabilności makrofinansowej, wsparcie finansowe dla procesów naprawczych i przygotowań do członkostwa w Unii Europejskiej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-