Rada Europejska zatwierdziła 9 mld euro pomocy dla Ukrainy

Rada Europejska zatwierdziła 9 mld euro pomocy dla Ukrainy

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Szczyt Europejski W celu potwierdzenia pomocy makrofinansowej dla Ukrainy na łączną kwotę 9 mld euro.

Na szczycie Rady Europejskiej zatwierdzono pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro. O tym powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki na konferencji po szczycie Rady Europejskiej w Brukseli w piątek, donosi korespondent Ukrinformu.

Jak podkreślił szef polskiego rządu, UE zatwierdziła "dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro".

„Na Ukrainie trwa wojna i nie ma za co płacić pielęgniarkom, nauczycielom, funkcjonariuszom policji, straży granicznej czy wielu innym służbom publicznym” – wyjaśnił Morawiecki.

Powiedział, że dokument dotyczący wyników szczytu zawiera również zapis o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

„Przewaga (rosja – przyp. red.) w artylerii według aliantów i naszych własnych źródeł wynosi 1:8, 1:10. Jak trudno jest poradzić sobie z tak dużą siłą wroga. Dlatego Polska, a także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kraje bałtyckie robią wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie w dostawach broni” – stwierdził Morawiecki.

Podziękował także Komisji Europejskiej za jej pozytywną rolę w przekonywaniu przywódców UE do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Według niego, jeśli UE ma być strategicznie silnym regionem i ważnym graczem geopolitycznym, powinna po demokratycznych przemianach w tym kraju przyznać członkostwo państwom Bałkanów Zachodnich, Ukrainie, Mołdawii i Gruzji.

Jak poinformował Ukrinform, 23 czerwca szefowie państw i rządów Unii Europejskiej podjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-