Rada Europejska zatwierdziła 9 mld euro pomocy dla Ukrainy

Rada Europejska zatwierdziła 9 mld euro pomocy dla Ukrainy

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Szczyt Europejski W celu potwierdzenia pomocy makrofinansowej dla Ukrainy na łączną kwotę 9 mld euro.

Na szczycie Rady Europejskiej zatwierdzono pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro. O tym powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki na konferencji po szczycie Rady Europejskiej w Brukseli w piątek, donosi korespondent Ukrinformu.

Jak podkreślił szef polskiego rządu, UE zatwierdziła "dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro".

„Na Ukrainie trwa wojna i nie ma za co płacić pielęgniarkom, nauczycielom, funkcjonariuszom policji, straży granicznej czy wielu innym służbom publicznym” – wyjaśnił Morawiecki.

Powiedział, że dokument dotyczący wyników szczytu zawiera również zapis o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

„Przewaga (rosja – przyp. red.) w artylerii według aliantów i naszych własnych źródeł wynosi 1:8, 1:10. Jak trudno jest poradzić sobie z tak dużą siłą wroga. Dlatego Polska, a także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kraje bałtyckie robią wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie w dostawach broni” – stwierdził Morawiecki.

Podziękował także Komisji Europejskiej za jej pozytywną rolę w przekonywaniu przywódców UE do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Według niego, jeśli UE ma być strategicznie silnym regionem i ważnym graczem geopolitycznym, powinna po demokratycznych przemianach w tym kraju przyznać członkostwo państwom Bałkanów Zachodnich, Ukrainie, Mołdawii i Gruzji.

Jak poinformował Ukrinform, 23 czerwca szefowie państw i rządów Unii Europejskiej podjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-