rosja ponosi wyłączną winę za wywołanie światowego kryzysu żywnościowego - UE

rosja ponosi wyłączną winę za wywołanie światowego kryzysu żywnościowego - UE

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Szefowie państw i rządów UE, którzy w czwartek rozpoczęli spotkanie na szczycie w Brukseli, uznali Rosję za kraj, który próbuje użyć żywności jako broni w wojnie z Ukrainą i ponosi wyłączną odpowiedzialność za sztucznie wywołany światowy kryzys żywnościowy.

Według Ukrinformu mówi o tym rezolucja szczytu UE, opublikowana na stronie Rady Europejskiej.

„rosja, która obraca żywności w broń w swojej wojnie z Ukrainą, ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany przez nią globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego. Rada Europejska wzywa rosję do natychmiastowego zaprzestania ostrzału obiektów rolnych i przejmowania zboża oraz do otwarcia Morza Czarnego, zwłaszcza portu w Odessie, aby umożliwić eksport zboża i transport handlowy” – czytamy w dokumencie.

Rada Europejska wyraziła poparcie dla wysiłków Sekretarza Generalnego ONZ, aby znaleźć rozwiązanie umożliwiające odblokowanie ukraińskiego eksportu zboża. Przywódcy UE podkreślili, że unijne sankcje wobec Rosji zapewniają swobodny obrót produktami rolno-spożywczymi, a także bezpłatną dostawę pomocy humanitarnej.

Rada Europejska wyraziła poparcie dla inicjatywy Komisji Europejskiej wprowadzenia tzw. korytarzy solidarności na granicach z Ukrainą, organizacji eksportu żywności z Ukrainy różnymi szlakami transportowymi i dalej przez porty europejskie.

Jednocześnie przywódcy europejscy zaapelowali do Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE, aby we współpracy z międzynarodowymi partnerami i organizacjami, w szczególności w ramach ONZ i G7, przyczyniły się do rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego. Zostanie to osiągnięte m.in. poprzez reorientację szlaków dostaw żywności, stymulowanie rozwoju rodzimej produkcji rolnej i krajów wrażliwych, zwłaszcza w Afryce, oraz tworzenie przemysłu nawozowego w krajach rozwijających się.

Jak już informowaliśmy, w wyniku agresywnej wojny Rosji z Ukrainą w ukraińskich portach zablokowano ponad 20 mln ton zboża, które przeznaczone było na eksport na rynki zagraniczne, a w szczególności na Światowy Program Żywnościowy. Jednocześnie Rosja nałożyła cła eksportowe na własne zboże, co spowodowało znaczny wzrost światowych cen żywności i naraziło wiele krajów, zwłaszcza w Afryce, na głód.

Według UE Kreml próbuje wykorzystać zagrożenie żywnościowe jako broń wojenną, co samo w sobie jest zbrodnią wojenną. Próby obwiniania europejskich sankcji za niedobory żywności nie mają sensu, ponieważ nie wpływają one na dostawy żywności ani pomocy humanitarnej.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-