Energia i specjalny trybunał dla Rosji: Swyrydenko spotkała się z przewodniczącą hiszpańskiego Kongresu Deputowanych

Energia i specjalny trybunał dla Rosji: Swyrydenko spotkała się z przewodniczącą hiszpańskiego Kongresu Deputowanych

zdjęcie
Ukrinform
Kijów liczy na ratyfikację przez parlament hiszpański porozumień o Specjalnym Trybunale do spraw Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie i Międzynarodowej Komisji Kompensacyjnej dla Ukrainy.

Jak podaje Ukrinform, premier Ukrainy Julia Swyrydenko ogłosiła to na  Telegramie  po spotkaniu z przewodniczącą Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii, Franciną Armengol Socias.

Jak podkreśliła szefowa gabinetu ministrów, jest to pierwsza w historii naszych stosunków dwustronnych wizyta na Ukrainie na tak wysokim szczeblu parlamentarnym.

„Omówiliśmy kwestie zrównoważonego rozwoju energetycznego i przygotowań do nadchodzącej zimy, a także współpracę w dziedzinie energetyki słonecznej. Podziękowałam Hiszpanii za wkład do Funduszu Wsparcia Energetyki Ukrainy, przekazanie 76 generatorów, wsparcie dla Ukrainy w ramach inicjatywy PURL, decyzję o przyznaniu Ukrainie 1 miliarda euro pomocy wojskowej w 2026 roku oraz o włączeniu mechanizmu SAFE do wspólnej produkcji” – zauważył Swyrydenko.

Podkreśliła, że ​​Ukraina docenia konsekwentne poparcie Hiszpanii dla naszego członkostwa w UE i jej konstruktywne stanowisko w sprawie decyzji o udzieleniu naszemu krajowi pożyczki UE.

Ukraina oczekuje również, że parlament hiszpański ratyfikuje umowy o Trybunale Specjalnym i Międzynarodowej Komisji Kompensacyjnej dla Ukrainy.

Swyrydenko z zadowoleniem przyjęła utworzenie przez Hiszpanię Biura Odbudowy Ukrainy w Madrycie i zaprosił do udziału w Konferencji na temat Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku.

Jak donosiliśmy, 30 kwietnia Parlament Europejski poparł szybkie powołanie Specjalnego Trybunału  do spraw zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę i zaapelował do wszystkich państw członkowskich UE o przyłączenie się do tej inicjatywy.

Zdjęcie: Telegram Julia Swyrydenko


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

Podmiot z zakresu mediów internetowych; identyfikator nośnika – R40-01421.

© 2015-2026 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-