Ukraina od początku wojny otrzymała 30 miliardów dolarów pomocy finansowej - Narodowy Bank

Ukraina od początku wojny otrzymała 30 miliardów dolarów pomocy finansowej - Narodowy Bank

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji  

Od początku wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą na pełną skalę łączna kwota zadeklarowanej i udzielonej naszemu państwu pomocy od partnerów międzynarodowych według stanu na połowę czerwca wynosi 30 mld USD.

Według Ukrinformu wynika to z raportu o stabilności systemu finansowego za czerwiec 2022 r., opublikowanego przez Narodowy Bank.

„Partnerzy Ukrainy udzielają też znacznych kwot wsparcia finansowego bezpośrednio na finansowanie wydatków budżetowych. Kwota pożyczek z MFW, UE, EBI, Banku Światowego i zagranicznych rządów od początku wojny, według stanu na połowę czerwca, przekroczyła 7 mld USD.W sumie udzielono i ogłoszono pomoc finansową - ok. 30 miliardów dolarów” — czytamy w raporcie.

Zauważa się, że aż jedna trzecia przekazanych środków to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki i gwarancje kredytowe. Pieniądze te są głównym źródłem pokrycia deficytu budżetu państwa powstałego na tle militarnej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej.

Narodowy Bank wyjaśnił, że finansowanie wydatków obronnych i socjalnych, a także wsparcie gospodarki będzie nadal w sposób krytyczny uzależnione od pomocy międzynarodowej i jej terminowego otrzymywania. W szczególności, aby zamknąć deficyt budżetowy, potrzebna jest pomoc w wysokości 5 miliardów dolarów miesięcznie.

Jak informowaliśmy, wicepremier - minister finansów Kanady Chrystia Freeland i sekretarz skarbu USA Janet Yellen potwierdzili swoją determinację w dalszym wspieraniu Ukrainy.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-