Dochody budżetu państwa w I kwartale zostały wypełnione w 111%

Dochody budżetu państwa w I kwartale zostały wypełnione w 111%

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W pierwszym kwartale 2022 r. dochody budżetu państwa zostały wypełnione w 111% z powodu wcześniejszej wypłaty dywidendy, jednak dalsza realizacja budżetu państwa będzie uzależniona od wsparcia międzynarodowych organizacji finansowych i krajów partnerskich.

O tym powiedział przewodniczący Izby Obrachunkowej Walerij Packan, informuje Ukrinform powołując się na służbę prasową Izby.

„Według wyników pierwszego kwartału jest też dodatni. Tym samym dochody ogólnego funduszu budżetu państwa zostały przekroczone o 28,6 mld UAH, czyli o 11%. Udało się to dzięki wcześniejszemu transferowi 32,5 mld UAH dywidend od podmiotów gospodarczych sektora publicznego gospodarki i banków państwowych oraz otrzymania 18,8 mld UAH środków z NBU” – powiedział Packan.

Jednocześnie podkreślił, że realizacja budżetu państwa w tym roku będzie zależeć przede wszystkim od dalszego wsparcia międzynarodowych organizacji finansowych i krajów partnerskich.

Odnotowuje się, że w pierwszym kwartale budżet państwa otrzymał 3,6 mld UAH dotacji z UE, zagranicznych rządów, organizacji międzynarodowych i agencji darczyńców. Udział tych dochodów wyniósł 0,8% wszystkich środków ogólnego funduszu budżetu państwa.

Ponadto w marcu Gabinet Ministrów podjął decyzję o ograniczeniu wydatków i kredytów na 2022 r. w ramach programów budżetowych głównych administratorów w wysokości 91 mld UAH i skierował uwolnione środki do funduszu rezerwowego budżetu państwa na zwiększenie zdolności obronnych.

W okresie styczeń-marzec Gabinet Ministrów przeznaczył 94 mld UAH z funduszu rezerwowego budżetu państwa, z czego 72,3 mld UAH przeznaczono w marcu na zapewnienie ochrony państwa i pomoc materialną niektórym kategoriom obywateli stanu wojennego .

Jak informowaliśmy, Ukraina potrzebuje dodatkowych 5 miliardów dolarów miesięcznie przez okres 3-4 miesięcy na pokrycie bieżących potrzeb. Kwota ta została zweryfikowana przez międzynarodowych partnerów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-