Rada Najwyższa przywróciła opodatkowanie importu i odprawy celnej samochodów

Rada Najwyższa przywróciła opodatkowanie importu i odprawy celnej samochodów

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Rada Najwyższa zwróciła osobom fizycznym zapłatę ceł przy imporcie pojazdów oraz podatku VAT od importowanych towarów.

Jak poinformował poseł Jarosław Żelezniak w telegramie, 234 deputowanych głosowało za odpowiednim projektem ustawy nr 7418, donosi Ukrinform.

Dokument przewiduje wznowienie płatności podatku VAT z tytułu importu towarów przez podatników ogólnego podatku z pierwszej, drugiej i trzeciej grupy. Jak wynika z uzasadnienia, miesięczna utrata wpływów budżetowych z tytułu zniesienia tego podatku to ok. 3 mld hrywien z VAT i ceł importowych.

Zgodnie z prawem wznowiono również opodatkowanie importu samochodów. Jak zaznaczono, w wyniku zwolnienia z ceł importowych, akcyzy i VAT do budżetu nie trafiło ok. 13 mld UAH. W tym okresie sprowadzono ponad 119 tys. aut, przy czym odnotowano pojedyncze przypadki wwozu samochodów klasy luksusowej.

Jak informowaliśmy, w marcu 2022 r. Rada Najwyższa przyjęła Ustawę „O zmianie Kodeksu Podatkowego Ukrainy i innych aktów ustawodawczych Ukrainy o poprawie ustawodawstwa na okres stanu wojennego”, która przewidywała zwolnienie z opłat celnych dla osób fizycznych przy imporcie pojazdów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-