Kwota zniszczeń w infrastrukturze osiągnęła 104 miliardy dolarów - Szmyhal

Kwota zniszczeń w infrastrukturze osiągnęła 104 miliardy dolarów - Szmyhal

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Teraz kwota zniszczeń infrastruktury osiągnęła 104 miliardy dolarów. W wyniku ostrzału przez armię rosyjską zniszczono lub uszkodzono co najmniej 45 milionów metrów kwadratowych mieszkań, 656 szpitali, ponad 1200 placówek oświatowych, prawie 25 000 kilometrów dróg, 300 mostów i 12 lotnisk.

Premier Denys Szmyhal powiedział to podczas internetowego przemówienia na brytyjsko-ukraińskim szczycie infrastruktury, informuje Ukrinform, powołując się na rządowy portal.

Zaznaczył, że w przyszłym miesiącu rząd przedstawi plan naprawy United24 Ukraine i już dziś zaprasza państwa do włączenia się w jego realizację.

„Opieramy się na podejściu regionalnym, które zapewnia opiekę jednego z krajów partnerskich nad określonym regionem lub branżą. Dania zgłosiła się już na ochotnika do zaangażowania się w odbudowę obwodu mikołajowskiego. Kraje bałtyckie pomogą w odbudowie regionu Żytomierza. Portugalia odbuduje ukraińskie szkoły. A wszyscy na Ukrainie wiedzą, że Wielka Brytania, jak obiecał premier Boris Johnson, weźmie udział w odbudowie i rozwoju Kijowa i regionu kijowskiego” – powiedział Szmyhal.

Zdaniem szefa rządu Ukraina tworzy ambitny plan naprawczy i wierzy, że brytyjskie firmy odegrają w tym kluczową rolę.

„Ponieważ dziś Wielka Brytania i Brytyjczycy stoją z nami ramię w ramię w tym najtrudniejszym momencie w naszej historii. I jestem pewien, że tak będzie dalej – podkreślił Szmyhal.

Według premiera, rząd Ukrainy, międzynarodowi eksperci i Komisja Europejska szacują łączną wielkość programu naprawczego na 500-600 mld euro.

„Dlatego mówimy, że zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy to 50% zwycięstwa. Pozostałe 50% to odbudowa infrastruktury i odbudowa naszego państwa, transformacja naszej gospodarki i energetyki” – podkreślił szef rządu.

Jak zaznaczył premier, Ukraina rozpoczęła już prace nad przywróceniem elektryczności, zaopatrzenia w wodę, dostawę gazu, prace nad odbudową dróg, mostów i mieszkań na wyzwolonych terytoriach.

„Przed nami dużo pracy. Chcemy nie tylko odbudować to, co zostało zniszczone. Chcemy zbudować nowy kraj – podkreślił Szmyhal.

Jak informowaliśmy, 4-5 lipca w szwajcarskim mieście Lugano odbędzie się duża konferencja na temat powojennej odbudowy Ukrainy, na której ma zostać przedstawiony plan odbudowy kraju.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-