Całkowita kwota bezpośrednich szkód w infrastrukturze przekracza już 105,5 miliarda dolarów – KSGH

Całkowita kwota bezpośrednich szkód w infrastrukturze przekracza już 105,5 miliarda dolarów – KSGH

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Bezpośrednie szkody dla ukraińskiej gospodarki spowodowane uszkodzeniem i zniszczeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz infrastruktury w wyniku inwazji rosji na pełną skalę już przekraczają 105,5 miliardów dolarów, łączna kwota uszkodzeń infrastruktury szacowana jest na 564-600 miliardów dolarów.

Według Ukrinformu poinformowała o tym Kijowska Szkoła Główna Handlowa.

„Na dzień 25 maja łączna kwota bezpośrednich szkód dla ukraińskiej gospodarki w wyniku uszkodzenia i zniszczenia budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz infrastruktury przekroczyła już 105,5 miliarda dolarów, czyli ponad 3,1 biliona hrywien. W ciągu ostatniego tygodnia bezpośrednie straty dla Ukraińska gospodarka ze względu na zniszczenia i uszkodzenia infrastruktury cywilnej i wojskowej wzrosły o ponad 8 miliardów dolarów.

W szczególności w ciągu tygodnia kwota szkód spowodowanych zniszczeniem zasobów mieszkaniowych wzrosła o 5,5 miliarda dolarów. Według stanu na 25 maja KSGH szacuje, że całkowite zniszczenia spowodowane unicestwieniem domów wyniosły 39,3 miliarda dolarów. Miasta takie jak Mariupol, Charków, Czernihów, Siewierodonieck i Łysyczańsk ucierpiały najbardziej, mają najwyższy odsetek zniszczenia zasobów mieszkaniowych. W sumie ponad 44 miliony metrów kwadratowych mieszkań Ukraińców zostało uszkodzonych, zniszczonych lub utraconych w wyniku działań wojennych.

Udokumentowane bezpośrednie szkody wyrządzone ukraińskim przedsiębiorstwom sięgnęły 11,3 mld USD. Od początku wojny rosji z Ukrainą na pełną skalę co najmniej 227 przedsiębiorstw, zakładów i fabryk zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Całkowite szkody w sektorze detalicznym szacuje się na 1,4 miliarda dolarów. W sumie od 24 lutego w wyniku walk ucierpiało co najmniej 2910 punktów sprzedaży.

Zwraca się uwagę, że według najnowszych wyliczeń w ramach projektu „rosja zapłaci” szkody spowodowane uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą samochodów to prawie 1,6 mld USD. W sumie jest już około 105 tysięcy takich aut.

Szkody wyrządzone przez rosjan instytucjom edukacyjnym wzrosły w ciągu tygodnia o 103 miliony dolarów, do 1,5 miliarda dolarów. Instytucje opieki zdrowotnej poniosły szkody w wysokości 1,1 miliarda dolarów od 24 lutego.

„Ogólnie rzecz biorąc, od początku wojny rosji z Ukrainą zostało uszkodzonych co najmniej 23,8 tys. km dróg. 6,3 tys. km uszkodzonych torów kolejowych, 41 mostów, 643 szpitale, 1123 szkół, 621 przedszkoli, 192 zabytkowych i 115 religijnych budynków, 178 magazynów, 99 budynków administracyjnych, 28 składów ropy, 19 centrów handlowych” – zauważa KSGH.

Całkowite szkody dla gospodarki, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie (spadek PKB, zaprzestanie inwestycji, odpływ siły roboczej itp.) szacuje się na 564–600 miliardów dolarów.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Okupant terroryzuje miejscową ludność na okupowanych czasowo terytoriach. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-