Zełenski: Ukraina ma wystarczający potencjał, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie

Zełenski: Ukraina ma wystarczający potencjał, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraina ma wystarczający potencjał, aby ustabilizować światowy rynek żywności, ale rosja blokuje ukraińskie porty i niszczy jej bazę produkcyjną.

O tym powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na briefingu po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, donosi Ukrinform.

„Dzisiaj mówili też o ważnym wyzwaniu nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata – kryzysie żywnościowym sprowokowanym przez Rosję kontynuowaniem wojny z naszym państwem. Ukraina dosłownie dostarcza chleb dla prawie 400 milionów ludzi na świecie, a ONZ już przyznaje, że rosnące w tym roku ceny żywności spowodują głód u co najmniej 47 milionów ludzi w 81 krajach. Mamy wystarczający potencjał, aby taki kryzys żywnościowy nie ustabilizował rynku żywności. Wszystkie towary dostarczamy z naszych portów w obwodach Odessy, Mikołajowa, Chersonia i Zaporoża. Ale blokada naszych portów jest częścią agresywnej polityki Rosji, agresywnej wojny Rosji przeciwko naszemu państwu. Jesteśmy również świadomi zniszczenia naszej bazy produkcyjnej dla armii rosyjskiej, ich kroków w tym kierunku, w szczególności zniszczenia naszej bazy rolniczej – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że zakończenie wojny rosji z Ukrainą i przywrócenie pokoju jest konieczne, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu i uratować dziesiątki krajów przed głodem i chaosem politycznym.

„Rozmawialiśmy o konieczności zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby Rosja odblokowała ukraińskie porty dla eksportu żywności. Ta sprawa jest ważna nie tylko dla Ukrainy, jeszcze raz to podkreślam. A przede wszystkim, jak sądzę, dla całego świata i dla ONZ , którą reprezentuje” – zauważył głowa państwa.

Jak informowaliśmy, 27 kwietnia sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył na Ukrainę po wizycie w Moskwie, gdzie spotkał się z putinem.

Dnia 24 lutego rosja rozpoczęła nowy etap ośmioletniej wojny z Ukrainą – ofensywę na pełną skalę. Wróg prowadzi zmasowany ostrzał i bombardowanie pokojowych miast i wsi ukraińskich. Siły Zbrojne Ukrainy, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński skutecznie przeciwstawiają się wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-