Odbudowa Ukrainy po wojnie z rosją będzie kosztować około 600 miliardów dolarów - Szmyhal

Odbudowa Ukrainy po wojnie z rosją będzie kosztować około 600 miliardów dolarów - Szmyhal

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Pełna odbudowa Ukrainy po wojnie będzie kosztować około 600 miliardów dolarów.

O tym czytamy w artykule premiera Ukrainy Denysa Szmyhala dla The Economist, którego tłumaczenie opublikowano na rządowym portalu, donosi Ukrinform.

„Według naszych szacunków, renowacja na pełną skalę będzie kosztować około 600 miliardów dolarów. Obecnie istnieje 14 grup rządowych, które zostały utworzone, aby dokładnie określić zniszczenia spowodowane rosyjską inwazją. Będą to nie tylko zniszczenia infrastruktury, ale także szkody środowiskowe i przemysłowe” – powiedział Szmyhal.

Powiedział, że rząd utworzył już długoterminowy fundusz naprawczy. Może to być kompleksowe rozwiązanie, które zapewni powrót do zdrowia. Fundusz obniży koszty logistyczne i administracyjne.

„Zachęcamy naszych międzynarodowych partnerów do przekazywania wszystkich zasobów za pośrednictwem tego funduszu. Odbudowa infrastruktury kraju to oczywisty początek” – dodał premier.

Szef rządu jest przekonany, że inwazja rosji na Ukrainę na pełną skalę miała znaczący wpływ ze względu na szerszy szok ekonomiczny dla światowej gospodarki. W ubiegłym roku Ukraina była drugim co do wielkości dostawcą zboża do Unii Europejskiej, odpowiadając za 14% importu zboża do UE. Ukraina była też największym światowym eksporterem oleju słonecznikowego z udziałem około 47% światowych dostaw.

„Tak więc rosyjska agresja grozi wywołaniem światowego kryzysu dostaw żywności. Może mieć również wpływ na wiele innych branż, takich jak świat technologii. Dwaj wiodący dostawcy neonów na Ukrainie, którzy produkują połowę światowych zapasów ważnego składnika do produkcji chipsów, musieli przerwać swoją działalność z powodu rosyjskiego ataku” – podkreślił Szmyhal.

Jak informowaliśmy, dnia 24 lutego rosja rozpoczęła nowy etap ośmioletniej wojny z Ukrainą – ofensywę na pełną skalę. Wróg prowadzi zmasowany ostrzał i bombardowanie pokojowych miast i wsi ukraińskich. Siły Zbrojne Ukrainy, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński skutecznie przeciwstawiają się wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-