Wielka Brytania znosi wszystkie cła importowe i kontyngenty taryfowe w handlu z Ukrainą

Wielka Brytania znosi wszystkie cła importowe i kontyngenty taryfowe w handlu z Ukrainą

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Wielka Brytania ogłosiła zniesienie wszystkich ceł importowych i kontyngentów taryfowych w handlu z Ukrainą. W najbliższej przyszłości strony prawnie sformalizują odpowiednią decyzję.

Poinformowała o tym na Facebooku Ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii, donosi Ukrinform.

Misja dyplomatyczna zwróciła uwagę, że w rozwoju strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Wielką Brytanią, wsparciu Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji, podczas spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Borisem Johnsonem osiągnięto co do zasady porozumienie w sprawie abolicji wszystkich należności celnych przywozowych i kontyngentów taryfowych w handlu między krajami.

„Pełna liberalizacja handlu zostanie zastosowana tymczasowo – tak długo, jak Ukraina będzie potrzebować takiego wsparcia” – poinformowała ambasada.

Ukraińscy dyplomaci wyjaśnili, że w umowie o strefie wolnego handlu między Ukrainą a Wielką Brytanią kontyngenty taryfowe regulują eksport pszenicy, kukurydzy, drobiu, miodu, przetworów pomidorowych i innych produktów rolnych z Ukrainy do Wielkiej Brytanii.

Decyzja o ich anulowaniu pomoże wesprzeć gospodarkę narodową i w pełni otworzyć brytyjski rynek dla ukraińskich eksporterów, zauważa misja dyplomatyczna.

Poinformowano, że ambasador Ukrainy Wadim Prystajko i brytyjska minister ds. handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan podczas niedawnego spotkania uzgodnili dalsze kroki w celu prawnego sformalizowania odpowiedniej decyzji przez obie strony, co nastąpi w najbliższej przyszłości.

Rozmówcy rozmawiali ponadto o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, pomocy gospodarczej i humanitarnej, udzielaniu gwarancji kredytowych i innych pilnych kwestiach.

Z kolei wicepremier Ukrainy - minister gospodarki Julia Swiridenko napisała na Facebooku, że liberalizacja handlu między Ukrainą a Wielką Brytanią to wspólny wkład krajów w walkę z globalnym kryzysem żywnościowym, który szykuje się na świecie przeciwko tle wojny na pełną skalę federacji rosyjskiej przeciwko naszemu krajowi.

„Wielka Brytania odpowiedziała na naszą prośbę o liberalizację handlu i ogłosiła zniesienie wszystkich ceł i kontyngentów na import ukraińskich towarów. Pozwoli to Ukrainie zwiększyć eksport tradycyjnych artykułów towarowych importowanych na rynek brytyjski – napisała.

Według Swiridenko liberalizacja handlu to wspólny wkład Ukrainy i Wielkiej Brytanii w walkę z globalnym kryzysem żywnościowym, który narasta na świecie. To w szczególności pomoże zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe tam, gdzie jest ono obecnie zagrożone z powodu rosyjskiej agresji, podkreślił urzędnik.

Wyjaśniła, że ​​dla Ukrainy to przede wszystkim dostęp do rynków zagranicznych, który jest jednym z fundamentów ożywienia gospodarczego. Eksport będzie stymulował rozwój przemysłu, wzrost produkcji i jego integrację ze światowymi łańcuchami handlowymi.

„Jesteśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii za przyjazny krok w odpowiedzi na prośbę rządu ukraińskiego. Prowadzimy negocjacje ze wszystkimi partnerami w sprawie liberalizacji handlu. Dlatego w najbliższych dniach i tygodniach czekamy na wieści od innych partnerów” – dodał Swiridenko.

Dnia 24 lutego rosja rozpoczęła nowy etap ośmioletniej wojny z Ukrainą – ofensywę na pełną skalę. Wróg prowadzi zmasowany ostrzał i bombardowanie pokojowych miast i wsi ukraińskich. Siły Zbrojne Ukrainy, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński skutecznie przeciwstawiają się wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

UE, USA i inne kraje nałożyły sankcje na kraj będący agresorem. Wiele firm zapowiedziało zakończenie pracy w rosji i wycofanie się ze wspólnych projektów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-